Cenu převezme na čtvrtečním slavnostním večeru ve Strahovském klášteře. Novinářům to řekl předseda správní rady nadace Štefan Vítko.
„Rozhodli jsme se udělit mu výroční cenu, protože udělal mimořádný výkon a provedl první transplantaci celého obličeje v USA,“ vysvětlil.
„Je to obrovská čest, které se mi dostává, a obrovská pocta,“ řekl Pomahač a ocenil zájem o svoji práci i to, že může pár dní pobýt v Praze.
Vítko připomněl, že Pomahač odešel do USA jako absolvent olomoucké medicíny a vypracoval se ve špičkového odborníka. Řekl, že transplantace tváře byla považována za téměř nemožnou. Člověk se zohavenou tváří je vyřazen ze společnosti a český chirurg podle něj dokázal, že transplantace tváře jako transplantace orgánu, který není životně důležitý, má pro člověka mimořádný význam, protože ho vrací do života.
Pomahač dosud provedl se svým týmem v bostonské nemocnici Brigham and Women's hospital čtyři transplantace obličejů a transplantaci obou horních končetin v úrovni předloktí. Na dárce pro transplantaci obličeje nyní čeká jedna pacientka a na transplantaci horních končetin dvě.
Pacienti, kteří už transplantaci podstoupili, jsou všichni po zákroku déle než rok, ten úplně první 3,5 roku. „Všem se daří skvěle, naprosto předčili očekávání, která jsme měli, zejména z hlediska návratu funkce, tak i toho, že mají prakticky minimální nebo žádné komplikace,“ řekl.
Patrné je u všech vylepšení funkce, citlivosti i pohyblivosti obličeje. Po operaci měli ještě „drobnou procedurku“, obvykle to bylo malé přitažení kůže, případně náprava chrupu, což ale souvisí s jejich původním úrazem.
„Takže obecně máme velmi příjemný pocit z toho, jak se našim pacientům daří, a doufáme, že tato pozitivní zkušenost přispěje k tomu, že budeme schopni naše techniky rozvíjet dále a nabídnout více pacientům v budoucnu, kteří to budou potřebovat,“ shrnul Pomahač.
Uvedl, že při transplantaci k přenosu podoby nedochází, každý člověk má specifický tvar lebky, což ovlivní i tvar měkkých tkání. Rodinám dárce nehrozí, že by poznaly svého zemřelého příbuzného. Pacienti si na novou tvář velmi rychle zvykli. Úrazem ztratili podobu a nyní mají hlavně touhu vypadat lidsky. „Jsou až úzkostliví, aby o to (novou tvář) nepřišli, berou léky a starají se o sebe,“ řekl Pomahač.
Každá operace přinesla poučení, ať už jde o přípravu operace, operační techniky i jak se o pacienty dál starat. Lékaři tak mohou postupy více standardizovat, což do budoucna může snížit náklady. Na program získal Pomahač grant od ministerstva obrany USA, jedna operace s tříměsíční pooperační rehabilitací vyjde na 250.000 dolarů.
Pomahač zvažuje rozšíření programu o další těžce nahraditelné nebo dosud nenahraditelné orgány, jako průdušnice, kombinace dolní a horní končetiny či břišní stěna. Všechny poznatky publikuje, takže jsou k dispozici všem. „Nesnažíme se nic držet pod pokličkou pro sebe, jde primárně o pacienty na celém světě,“ řekl Pomahač.
K možnosti transplantovat obličeje také v Česku Vítko uvedl, že v USA jsou takových pacientů desítky ročně, v Česku by jich ale bylo málo. „Vyvíjet metodu pro jednoho, dva nemocné, tak vždy začínáte znovu. Takže nejsem si jist, jestli v ČR by se metoda ujala, ale jsem si téměř jist, že někteří čeští plastičtí chirurgové by toho byli schopni,“ řekl.
Celkově bylo na světě transplantováno přes 20 obličejů a asi 60 rukou.