Naraženiny vznikají při povrchovém poranění kosti. Léčba závisí na jejich závažnosti

4. 10. 2023 7:30
přidejte názor
naraženiny
Autor: Unsplash
naraženiny
MUDr. Daniel Petr | Odborný garant článku
„Bývá těžké od sebe odlišit kostní naraženinu a zlomeninu. Někdy nemusí pomoci ani rentgen.“

V případě naraženiny není kost zlomená, ale úraz může být dostatečně silný, aby vedl ke krvácení nebo zánětu v kosti a způsoboval silnou bolest. Naraženina je výsledkem poranění povrchu kosti, které na rozdíl od zlomeniny není viditelné na rentgenu. Příznaky naraženiny mohou dále zahrnovat otok, změnu barvy kůže či bolest kloubů.

Co jsou naraženiny?

Co se dozvíte v článku
  1. Co jsou naraženiny?
  2. Jak vznikají naraženiny?
  3. Jak poznat zlomeninu od naraženiny?
  4. Příznaky naraženiny v závislosti na lokaci
  5. Diagnostika naraženin
  6. Léčba naraženin
  7. Jak dlouho se hojí a bolí naražená kost?
  8. Možné komplikace naraženin

Naraženiny kostí patří mezi nejbolestivější zranění, ale obvykle se zahojí během několika týdnů až měsíců, ačkoliv větší kostní naraženiny se mohou hojit i déle. Naraženiny tedy mohou trvat dny až měsíce a podle závažnosti lékaři tyto stavy klasifikují od mírných až po těžké.

Pohmoždění kosti neboli kostní naraženina nastane, když dojde k malému poranění na povrchu kosti. Pokud se zde nahromadí krev a jiné tekutiny, dochází také ke změně barvy. Zlomenina na druhé straně zahrnuje poškození hlubší oblasti kosti.

Narazit si můžete jakoukoli kost, ale je pravděpodobnější, že se to stane u kostí, které jsou blízko povrchu vaší kůže. Nejčastějšími naraženinami proto bývají:

  • naražená kostrč,
  • naražená žebra,
  • naražená noha nebo ruka,
  • naražené koleno,
  • naražený loket,
  • naražené zápěstí,
  • naražený prst,
  • naražená záda,
  • naražená kyčel,
  • naražený kotník,
  • naražený nárt,
  • naražená pata,
  • naražený palec nebo malíček u nohy. [1, 23]

Jak vznikají naraženiny?

Kostní naraženinu může způsobit zranění jakéhokoli druhu. Mohou vzniknout v důsledku sportovního úrazu, nehody motorových vozidel nebo pádu z výšky. Na vině mohou být ale i některé zdravotní stavy, jako je například artritida. Důvodem je skutečnost, že v místě, kde je artritida, nejsou povrchy kostí chráněny a brousí se o sebe.

Naraženiny zahrnují poškození malých krevních cév v oblasti zranění. Vaše krev prosakuje do blízké tkáně, kde vyvolává zánět a podráždění. Kostní naraženina často zapříčiňuje mikrofrakturu, kdy je poškozeno tak málo tkáně, že se to neobjeví na rentgenu (na rozdíl od zlomeniny). ‌

Zranění způsobuje, že se krev hromadí kolem kosti pod periostem (tvrdou vnější částí kosti). To může vést k otokům kolem kostí, chrupavek, vazů a šlach. Pokud se krvácení objeví ve středu kosti, tedy v její měkčí části, jedná se o intraoseální kostní naraženinu. [4, 5, 6]

Jak poznat zlomeninu od naraženiny?

Rozdíl mezi naraženinou a zlomeninou spočívá v tom, jak moc je vaše kost poškozená. Zlomenina nastává, když vaše kost narazí do něčeho, co ji zlomí alespoň na jednom místě. Zlomenina pak může mít podobné příznaky jako naražená kost, a proto je někdy těžké ji rozpoznat.

Většina lidí si myslí, že jednou z možností, jak rozeznat například naražený prst od zlomeného, je vyzkoušet, zda s ním můžete hýbat. Někdy to platí, jindy však ne. V některých případech můžeme pohybovat i se zlomenou částí těla, záleží na typu zlomeniny a její lokalizaci.

Někdy však může být zlomenina tak nenápadná, že ji pacienti ani nezaznamenají. Pokud jste se zranili a pociťujete bolest kosti, měli bystě vyhledat lékaře, který vás vyšetří a určí správnou diagnózu.

Příznaky naražené kosti

Ke vzniku naraženiny stačí malé zranění, proto ji za život zažije skoro každý. Příznaky, které naznačují, že můžete mít kostní naraženinu, zahrnují:

  • bolest a necitlivost v poraněné oblasti,
  • otok naražené oblasti a měkkých tkání kolem ní,
  • podlitina v poraněném místě,
  • tvrdá hrudka v naražené oblasti,
  • změna barvy poraněného místa,
  • ztuhlost poraněného kloubu.

V závislosti na tom, jak ke zranění došlo, můžete zaznamenat také poškození blízkých vazů. Naraženiny mohou trvat od několika dnů do několika měsíců.

Příznaky zlomené kosti

Zlomená kost se může projevit těmito příznaky:

  • bolest,
  • otok,
  • neschopnost hýbat částí poraněné oblasti těla,
  • změna barvy kůže,
  • deformita nebo hrbol, který není běžný na vašem těle. [7, 8, 9, 10, 11]
Popáleniny zchlaďte studenou vodou, nikdy ne ledem. Jak dlouho se hojí?
Přečtěte si také:

Popáleniny zchlaďte studenou vodou, nikdy ne ledem. Jak dlouho se hojí?

Příznaky naraženiny v závislosti na lokaci

Příznaky se mohou lišit v závislosti na umístění naraženiny, a to následovně:

  • Naražené rameno: rozsah pohybu může být omezený a můžete pociťovat slabost v rameni, která ztěžuje například oblékání.
  • Naražená kostrč: při sezení můžete pociťovat bolest, zejména na tvrdém povrchu, což může ovlivnit například vaši schopnost řídit.
  • Naražené koleno nebo holeň: chůze a rovnováha pro vás mohou být obtížné a při ohýbání nebo narovnávání kolena můžete zaznamenat ztuhlost.
  • Naražená noha, kotník nebo nárt: stání a chůze mohou být extrémně bolestivé. Můžete potřebovat berle, které vám pomohou s pohybem. Pod poraněnou oblastí se může objevit otok.
  • Naražená žebra: hlavními příznaky jsou bolest, otok a změna barvy kůže. Pokožka překrývající modřinu může zmodrat, zfialovět nebo zežloutnout. Můžete cítit bolest jak při pohybu, tak v klidu. [12, 13]

Diagnostika naraženin

Naraženiny kostí mohou být doprovázeny dalším poškozením okolní tkáně. Protože na rentgenových snímcích nejsou viditelné, je jejich diagnostika relativně obtížná. Přesto jsou velmi časté a mohou se stát komukoli v jakémkoli věku. ‌‌

Váš lékař se vás zeptá na vaše konkrétní příznaky a na podrobnosti události, které vedly ke zranění. Následně vás fyzikálně vyšetří a pošle vás na rentgenové vyšetření. Pokud se na rentgenovém snímku neobjeví zlomenina, může vás lékař v případě potřeby poslat ještě na CT vyšetření, které je detailnější než rentgenový snímek. V některých případech se doplňuje magnetická rezonance (MRI), jejíž výhodou je, že dobře zobrazí i okolní měkké tkáně. [14, 15]

Léčba naraženin

U běžných naraženin obvykle postačí odpočinek, ledování a léky proti bolesti. Pokud máte naraženinu nohy, měli byste ji mít zvednutou nad úroveň srdce, abyste zmírnili otok. Na 15 až 20 minut denně aplikujte na bolestivé místo ledový obklad, a pokud použijete přímo led, podložte jej ručníkem nebo jinou tkaninou.

Naražení kloubu může také vyžadovat ortézu, která udrží kloub v klidu v době hojení. Pokud potřebujete ortézu, dlahu nebo berle, řiďte se pokyny svého lékaře. Poskytovatel zdravotní péče vám také může poradit ohledně výživy. Konzumace surovin bohatých na vápník, vitamín D a bílkoviny může napomoci procesu hojení. [16, 17, 18]

Měli jste někdy naraženou kost?

Jak dlouho se hojí a bolí naražená kost?

Po určení závažnosti vaší naraženiny vám lékař sdělí přibližnou délku uzdravování. Léčení naražené kosti obvykle trvá jeden až dva měsíce. Lehké naraženiny se však mohou zahojit během několika dní, zatímco větší a hlubší naraženiny se mohou hojit i několik měsíců.

Sport a jiné fyzicky náročné aktivity pravděpodobně budete muset přerušit, dokud se vaše naraženina úplně nezahojí. Příliš brzký návrat k pravidelným aktivitám může totiž zranění zhoršit. Naražení kostí se také může hojit déle, pokud kouříte. [19, 20]

Možné komplikace naraženin

Komplikace v důsledku naražení kostí jsou poměrně neobvyklé, ale u těžké pohmožděniny může výjimečně dojít k trvalému poškození kosti. Pokud je poranění rozsáhlé, pro tělo může být obtížné danou oblast zcela vyléčit.

Nedostatek správného průtoku krve po příliš dlouhou dobu může vést k avaskulární nekróze kosti, což znamená, že část kosti odumře. Pokud tedy máte podezření, že jste si narazili kost, raději vyhledejte lékařskou pomoc. [21, 22, 23]

Zdroje: medlineplus.gov, urmc.rochester.edu, healthline.com, webmd.com, medicalnewstoday.com, physio-pedia.com, my.clevelandclinic.org, cedars-sinai.org, medicinenet.com, nysportsmedicineinstitute.com

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?