První analýzy by pak měly být do roka. V Česku se léčí s cukrovkou téměř 900.000 lidí, dalších 250.000 o své nemoci neví.
Registr má sledovat, kde je v tuzemsku nejvíc lidí s diabetem a v jakém věku, jak se léčí a zda léčba zabírá. Jestli trpí komplikacemi a jakými. Zmapuje, kolik peněz stojí léčba v jednotlivých krajích. Data pomohou státu, pojišťovnám a lékařům poskytnout diabetikům co nejlepší péči, řekl novinářům prezident Diabetické asociace profesor Milan Kvapil.
„Pokud nám registr vždy po třech měsících srovná data o léčbě a komplikacích v regionech, budeme vědět, kam zacílit odborné semináře či preventivní programy. Získáme i přesná data o plýtvání léky. Už nyní tušíme, že část pacientů užívá některé léky duplicitně,“ uvedl. Ocenil, že z dat bude možno potvrdit nové kvalitnější a zejména bezpečnější léčebné postupy, což pomůže rychleji je zavádět do léčby.
Registr bude spravovat Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). „Data z nového registru nám pomohou sledovat dostupnost léčby v regionech a umožní předpovědět, kolik péče a kde bude za pár let třeba. Zdravotnický systém se může na nové pacienty lépe připravit a posílit dostupnost v místech, kde péče chybí,“ řekl ředitel ÚZIS docent Ladislav Dušek. Nynější statistiky mapují jen celkové počty pacientů.
Ujistil, že ochrana dat je ve spolupráci s Úřadem na ochranu osobních údajů plně zajištěna. Registr bude postaven tak, že neumožní v místě ukládání dat a jejich analýzy přímou identifikaci sledovaných pacientů. Plošný registr má v Evropě pouze Švédsko, kde se ale sledují jen vybrané údaje. Český registr bude plošný a zahrne veškeré informace o léčbě.
Do registru budou dodávat data nemocnice a zdravotní pojišťovny. Dostanou zpětnou vazbu, jak léčba zabírá. Odborné lékařské společnosti budou moci kontrolovat, zda lékaři dodržují doporučené postupy.
Náklady na léčbu diabetu tvoří podle odborníků zhruba deset procent zdravotnického rozpočtu, v němž se ročně pohybuje 300 miliard korun. Výdaje spojené s cukrovkou se odhadují na 38 miliard korun ročně, z nich 22 miliard je na léčbu a 16 miliard na sociální dávky a příspěvky pro diabetiky a sníženou produktivitu práce. Většina peněz na léčbu jde na zvládání komplikací - 100.600 českých diabetiků má postižený zrak, 97.000 chronicky postižené ledviny a 40.000 trpí syndromem diabetické nohy. Infarkt je u lidí s cukrovkou až pětkrát častější než v běžné populaci.