Národní tkáňové centrum bude dodávat tkáně nemocnicím v celé ČR

26. 8. 2011 7:40
přidejte názor
Autor: Redakce
Novou kvalitu péče přinese pacientům Národní tkáňové centrum, které bude otevřeno v Brně v půli září a od konce října začne dodávat nemocnicím v celé republice "umělé" cévní protézy, chrupavky či buněčné kožní štěpy pro tkáňovou terapii. K přípravě tkání využije nanomateriálů, buněk pacientů a postupů genového inženýrství. Novinářům to dnes řekl ředitel Fakultní nemocnice Brno (FNB) Roman Kraus.


„Národní tkáňové centrum jako svůj strategický cíl má hlavně zavádění moderních terapií. Tkáňová transplantologie je jenom menší část, ale na druhou stranu nám pomáhá vyřešit situaci, kdy bychom museli naši tkáňovou banku uzavřít,“ řekl ředitel.

FNB tak v novém projektu nejen může uchovat dosavadní činnost svého tkáňového centra a využít tkáňových transplantátů k léčbě nejrůznějších nemocí a zranění, ale také počítat s rozvojem, protože prostory, které jsou pro Národní tkáňové centrum vybudovány, splňují nejpřísnější kritéria na stupeň čistoty a další přísné požadavky.

Primářka tkáňové banky Barbara Kubešová doplnila, že uměle vyrobené buňky nahradí špatně fungující třeba při transplantaci kmenových buněk. Dokážou doplnit chybějící buňky, když se narušená chrupavka v kloubu nahradí uměle vyrobenou. Za pomoci tkáňového inženýrství se vyrobí umělé kožní kryty třeba pro léčbu popálenin či bércových vředů, anebo umělé cévy, kterými lze přemostit poškozené cévy pacienta.

„Je to velký posun pro popáleninovou medicínu,“ ocenil přínos pro svůj obor přednosta popáleninového centra FNB profesor Pavel Brychta.

Národní tkáňové centrum vzniklo jako akciová společnost s majetkovým podílem státu, který v něm vlastní 24 procent akcií za 3,39 milionu korun. Ve správní a dozorčí radě a v představenstvu bude stát hlídat dodržování zákonů pro tuto oblast. Peníze na chod a výzkumné projekty získalo centrum také z grantů EU, od dalších výzkumných agentur a za část produkce mu budou platit zdravotní pojišťovny.

Členem správní rady za stát je ředitel Koordinačního střediska transplantací Pavel Březovský. Toto středisko povoluje vývoz tkání a orgánů pro transplantace do ciziny. Březovský ujistil, že povolení uděluje jen v případě, že se tkáně a orgány nedají využít pro pacienty v ČR.

Centrum bude vyrábět tkáně pro lékařské využití a současně bude rozvíjet moderní technologie. Sestává ze dvou částí - z jednotky tkáňového centra a z části zaměřené na buněčný materiál, kde by se měl otevřít prostor pro uplatňování nových biotechnologických postupů, které v ČR dosud chyběly.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?