Ne její dotaz odpovídá Mgr. Sylva Zborovská
Podle zákoníku práce obecně platí, že každý zaměstnavatel je povinen pro své zaměstnance vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a za tímto účelem přijímat opatření k předcházení rizikům. Jestliže případná rizika není možné odstranit, je zaměstnavatel povinen přijmout k omezení působení těchto rizik taková opatření, aby ohrožení bezpečnosti a zdraví zaměstnanců bylo minimalizováno.
Teprve nelze-li možná rizika odstranit či omezit prostřednictvím zaměstnavatelem přijatých opatření, platí, že zaměstnavatel je povinen chránit bezpečnost a zdraví zaměstnanců jinak, a to prostřednictvím tzv. ochranných osobních prostředků, mezi které patří také pracovní oděv a obuv.
Zákoník práce dále v této souvislosti stanoví, že v prostředí, v němž oděv či obuv podléhá při výkonu práce mimořádnému opotřebení, znečištění či plní ochrannou funkci, přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele jako osobní ochranný prostředek taktéž pracovní oděv a/nebo obuv.
Platí tedy, že zaměstnavatel není povinen poskytovat pracovní oděv zaměstnancům automaticky, ale teprve po vyhodnocení rizik v každém konkrétním případě. Je tedy na každém zaměstnavateli, aby vyhodnotil podmínky výkonu konkrétní práce, a teprve vyhodnotí-li, že dochází k mimořádnému opotřebení či znečištění oděvů nebo že oděv plní pro zaměstnance ochrannou funkci, je povinen pracovní oděv a/nebo obuv zaměstnanci poskytnout. Záleží tak na konkrétním obsahu Vaší práce a posouzení zaměstnavatele, zda na Vámi vykonávané pozici máte nárok na pracovní oděv.
Použitý oděv ano, za vlastní peníze ne
Zdravotnickým pracovníkům je pracovní oděv poskytován zpravidla k ochraně života a zdraví, z důvodů hygienických a protiepidemických a dále tam, kde hrozí mimořádné znečištění nebo vystavení nepříznivým vlivům počasí. Otázku, zda zaměstnavatel může zaměstnanci poskytnout oděv již použitý, platná právní úprava neřeší, ale tento postup je v praxi poměrně častý.
Jelikož jde o otázku právní úpravou neřešenou, dovozuje se, že pokud je pracovní oděv nositelný a respektuje ergonomické požadavky a zdravotní stav zaměstnance, je možné přidělit zaměstnanci taktéž pracovní oděv použitý.
Pokud jde o odpověď na Vaši otázku, zda si můžete pracovní oděv zakoupit sama a poté žádat po zaměstnavateli proplacení, pak tento postup možný není. Náklady na pořízení pracovního oděvu nemohou být na zaměstnance přenášeny a povinnost poskytovat osobní ochranné pracovní prostředky nesmí zaměstnavatel nahrazovat finančním plněním.