Pokud je nějaký impulz změnit složení stravy, tak příchod dítěte je jedním z nejsilnějších, řekl ČTK s tím, že mnohem méně se lidé zajímají o rozšíření pohybových aktivit
„České domácnosti žijí zdravěji díky dětem, 71 procent se po narození potomka začalo lépe stravovat a celých 60 procent omezilo konzumaci alkoholických nápojů,“ citoval výsledky průzkumu Nadace Kooperativa analytik pojišťovny Petr Hartoš.
Předsevzetí společně se snahou jít příkladem hrají roli. Nesmíme však zapomínat, že 85 procent rodičů po narození dítěte nějakým způsobem omezilo společenský život. A to v českém kontextu znamená často i omezení alkoholu,“ komentovala výsledky průzkumu socioložka Jiřina Šiklová.
„Přibývá rodičů, kteří se dětem věnují víc, ale rozevírají se nůžky, na řadu rodin to vůbec vliv nemá,“ řekl Suchánek, podle něhož průzkum mohl vyjít tak příznivě i proto, že se do něj zapojili lidé, kteří pozitivní změnu po narození dítěte provedli, případně odpovídají tak, jak si myslí, že je to správné, aniž ovšem sami změnu provedli.
Podle průzkumu tráví rodiny víc času na čerstvém vzduchu, 78 procent respondentů uvedlo, že podnikají výlety a začali chodit více na procházky. Pro 60 procent znamenalo narození dítěte častější kontakt s širší rodinou.
„Dnes je opravdu velká skupina rodin, které se o děti a jejich volný čas starají, a to až úzkostlivě,“ potvrdil Suchánek. Připomněl doby, kdy děti trávily volno po vyučování venku s ostatními dětmi, bez rodičů, to dnes už nefunguje. „Rodiče mají děti totálně pod kontrolou a snaží se jim zorganizovat veškerý volný čas a mít je neustále pod dohledem, i z důvodu bezpečnosti,“ podotkl.
Otázka podle něj je, zda to, co považují rodiny ohledně výživy a pohybu za zdravé, opravdu pro děti zdravé je. Kdyby tomu tak vždy bylo, klesal by strmě podíl obézních dětí, což se neděje.
Podle Suchánka je zajímavé, že rodiče v poradně chtějí rady hlavně pro potomka, sebe tolik neřeší. Jako vzory pro dítě by ale měli. Až 99 procent se ptá jen na úpravu stravy, ojedinělé jsou dotazy na pohybové aktivity. Pomoc rodičům nabízí projekt www.detinastartu.cz, který „rozhýbává“ děti od čtyř let věku v mateřských školách. Na webu občanského sdružení najdou rodiče přednášky i konkrétní rady.