Roční provoz webu Končím s hulením.cz, kde by byl uživatelům k dispozici terapeut na individuální konzultace, by ale stál 1,5 milionu korun. Spolek tyto peníze zatím shání marně.
„Zahraniční zkušenosti naznačují, že jednou z možných a efektivních cest k řešení tohoto narůstajícího problému je finančně nenáročná a pro uživatele atraktivní internetová léčebná intervence,“ uvedli zástupci Sananimu. Internetová drogová poradna už sice existuje, nová služba by ale měla být zaměřena na mladé lidi, kteří sice v životě normálně fungují, holdování konopí jim už ale začíná přinášet problémy ve vztazích, v práci nebo ve škole.
Na webu by proto měli najít šesti až desetitýdenní program, kde si po konzultaci s terapeutem stanoví konkrétní cíle ohledně omezování marihuany. Tyto úkoly pak musí uživatel plnit a zaznamenává si i rizikové situace, v nichž po „trávě“ sáhnul. Systém pak data vyhodnocuje a uživatel i jeho terapeut mají přehled, k jakému pokroku došlo a kde jsou největší slabiny při omezování užívání marihuany.
„Je to dostupné, anonymní a levné ve srovnání s klasickou intervencí,“ popsal hlavní výhody webové poradny šéf Sananimu Jiří Richter. V zahraničí prý podobné projekty fungují úspěšně. Pilotně by web rádi spustili ještě letos nebo v příštím roce, zatím na to ale nejsou peníze. „Rádi bychom proto našli partnera, který by nám finančně pomohl tyto služby zajistit,“ uvedla odborná ředitelka sdružení Martina Richterová Těmínová.
V České republice je podle odhadů 75.000 až 110.000 problémových uživatelů marihuany, ČR je tak na jedné z nejvyšších příček v Evropě. Marihuanu někdy kouřil každý třetí dospělý. Celých osm procent lidí ve věku 18 až 34 let si dalo „trávu“ za poslední měsíc.