Nástřih hráze umožňuje předejít hlubšímu poranění při porodu. Jak usnadnit proces hojení?

14. 4. 2021 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Pokud je během porodu ohroženo zdraví dítěte nebo matky a je nutné dítě porodit rychle, může lékař doporučit nástřih hráze chirurgickými nůžkami, aby se zvětšil otvor pochvy a předešlo se natržení. Tomu se odborně říká epiziotomie. Samotný proces je bezbolestný, nicméně hojení může být nepříjemné. Abyste zmírnily pocity bolesti v prvních týdnech po porodu a usnadnily proces hojení, je důležité dodržovat základní hygienická pravidla. Zajímá vás, jak nástřihu hráze předcházet?


Co znamená nástřih hráze?

Nástřih hráze, odborně nazývaný epiziotomie, je řez dlouhý asi 2,5 cm až 5 cm, který je vytvořen během porodu ve spodní části pochvy, aby se otvor zvětšil, a tím se usnadnil průchod dítěte. Nastřiženy jsou povrchové svaly hráze (perinea), aby se zabránilo natržení, které by mohlo poškodit i další tkáně, zejména řitní svěrač.

Během tohoto zákroku lékař ještě před nástřihem oblast znecitliví anestezií. Po porodu je řez uzavřen stehy, které postupem času vymizí a není potřeba je vyndávat. Jakmile anestezie odezní, může se dostavit nepříjemná bolest.

Kdy se nástřih hráze provádí?

Epiziotomie v dnešní době již není součástí rutinního postupu při porodu, ale je vyhrazena pro velmi specifické situace, aby se snížilo riziko vážných natržení perinea. Tyto přirozené trhliny mohou být zdrojem zdravotních komplikací po porodu, jako je poškození svalů análních a močových svěračů, anální nebo močová inkontinence atd.

Před porodem se tedy raději poraďte se svým lékařem, abyste zjistily, za jakých okolností může lékař epiziotomii provést. Nejčastěji se jedná o následující důvody:

  • Dítě vykazuje komplikace nebo je ohroženo zdraví matky: Pokud dítě vykazuje známky zdravotních problémů, například změnou srdečního tepu, měl by se porod urychlit podáním oxytocinu. Hráz pak nemá čas se přirozeně natáhnout.
  • Dítě je příliš velké: Pokud porod nepostupuje přirozeně kvůli příliš velké hlavě dítěte, provede se epiziotomie, aby se vytvořil prostor.
  • Porodník se musí uchýlit ke zvláštním manévrům: V případě, že je dítě špatně natočeno nebo se zasekne apod. a je potřeba provést zákrok kleštěmi nebo jinými nástroji, je nutná epiziotomie.

Nástřih hráze: hojení

Všechny ženy, které právě porodily, v prvních dnech více krvácí. To je normální. Problémem ale je, že toto vlhké prostředí není ideální pro hojení jizvy po nástřihu. Z tohoto důvodu musíte být velmi opatrné. V porodnici by se o vás měla postarat porodní asistentka, která pravidelně zkontroluje oblast řezu a provede osobní hygienu.

Jakmile se vrátíte z porodnice domů, je nutné dodržovat základní hygienická opatření, aby se rána dobře hojila a vy jste předešly výskytu infekce. Dodržovat byste měly tato pravidla:

  • Když jdete na toaletu, vždy se utírejte zepředu dozadu. Tím zabraňujete tomu, aby se bakterie ze střeva dostaly do jizvy.
  • Po každé návštěvě toalety se omyjte vodou, případně i jemným mýdlem, a následně osušte jen přiložením ručníku.
  • Používejte čistý ručník určený pouze k omývání vašich intimních partií.
  • Hygienické vložky měňte co nejčastěji a samozřejmě po každém močení nebo vyprazdňování.
  • Noste bavlněné spodní prádlo, nebo investujte do speciálních poporodních kalhotek, které jsou prodyšné.

Jak dlouho se hojí nástřih hráze?

Pokud vám byl proveden nástřih hráze, připravte se na to, že bolestivost může přetrvávat klidně dva až tři týdny. Následně se ještě během prvních měsíců od porodu můžete potýkat s bolestí během pohlavního styku. Ten byste si ze zdravotních důvodů měly odepřít alespoň po celou dobu šestinedělí.

Nástřih hráze: jizva a olejíčky na hojení

Vysoce koncentrované přírodní éterické oleje s účinnými látkami rostlin mohou urychlit proces hojení jizvy po nástřihu hráze. Používají se vždy bylinky smíchané s rostlinným olejem (napři. mandlový, arganový či olivový).

Kromě urychlení procesu hojení mohou také snižovat pocity nepohodlí. Směs aplikujte třikrát nebo čtyřikrát denně na sterilní polštářek přímo na jizvu. Mezi nejúčinnější bylinky patří šípek, smil, levandule nebo palisandr.

Jak zmírnit po nástřihu hráze bolest?

Po absolvování nástřihu hráze bývají první dny bolestivé. V prvních hodinách po porodu vám pomohou chladivé obklady, které kromě úlevy od bolesti snižují také otoky. V porodnici můžete použít například láhev s vodou vychlazenou z ledničky. Chladivé obklady nepřikládejte přímo na holé tělo a vždy používejte ručník.

Procesu hojení také napomáhá čerstvý vzduch, proto je vhodné si každý den alespoň na chvíli lehnout na ručník bez spodního prádla. Aby se zmírnilo pálení při močení, porodní asistentky doporučují postříkat jizvu vodou a někteří lékaři dokonce doporučují čůrat ve sprše. Časté mytí nevadí, ale nezapomínejte jizvu vždy jemně osušit ručníkem, jelikož vlhkost hojení nesvědčí.

Pokud bolest přetrvává navzdory všemu, lékař předepíše analgetikum (paracetamol) nebo protizánětlivé léky. Někdy může chvíli trvat, než se oblast zklidní. Pokud preferujete zvolit přírodní cestu, možností jsou výše zmiňované olejíčky nebo některé krémy, které se aplikují přímo na jizvu. Ty mohou být také velmi účinné.

Jak se vyhnout nástřihu hráze?

Stoprocentně zajistit, že se epiziotomii během porodu vyhnete, bohužel možné není, jelikož vždy záleží na tom, jak bude celý proces probíhat. Rozhodnutí porodníka je tedy vždy podmíněno aktuální situací a okolnostmi, které mohou nečekaně nastat. Přesto existují způsoby, jak pravděpodobnost nástřihu hráze snížit.

Masáž hráze a jóga

Mnoho porodních asistentek velmi doporučuje masáž hráze, zejména během kurzů přípravy na porod. Tento typ velmi jemné masáže, která se provádí prsty, vám může pomoci oblast uvolnit a lépe připravit na porod.

V dnešní době si můžete navíc opatřit masážní olejíčky, které jsou určené přímo k tomuto účelu a jsou běžně k dostání v drogeriích i lékárnách. Další možností jsou pomůcky, mezi které patří například Aniball.

Pečovat o perineum během těhotenství můžete dále cvičením jógy nebo pilates. Několik jednoduchých cviků vám umožní uvolnit se, čímž také usnadníte porod svého miminka. Péče o perineum během celých 9 měsíců těhotenství je dobrý způsob, jak se vyhnout chirurgickému zákroku ve vašich intimních oblastech.

Zdroje: hojeni-ran.cz, babyweb.cz, parents.fr

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?