Existují určité teoretické možnosti, jak lze skloubit rodinný život s tím pracovním. Je však otázkou, do jaké míry lze tyto možnosti propojit s vaším zaměstnavatelem.
Pracovní doba se dá upravovat
Možnosti práce na zkrácený úvazek ovlivňuje řada faktorů na straně zaměstnavatele (např. velikost firmy, provoz a její chod), charakter regionu (např. dopravní dostupnost, množství pracovních míst, provázanost dalších služeb) i faktorů na straně zaměstnance (např. možnosti rodiny, rozpočet i rodinné priority).
Nejčastěji se v praxi aplikují zkrácené pracovní úvazky ve výši od 0,1 do 0,9 úvazku. Zaměstnavatelé často vyžadují čtvrtinově zkrácené úvazky – 0,25, 0,5 či 0,75 úvazek. Český trh je v tomto ohledu opět dosti konzervativní. Možností je kupříkladu nerovnoměrně upravená pracovní doba, kdy si lze pracovní dobu nakumulovat do menšího počtu dní, což lze udělat i u zkráceného pracovního úvazku. Další možností je tzv. flexibilní pracovní doba, kdy si se zaměstnavatelem dohodnete určité časové rámce začátků a konců pracovního dne, které si pak upravujete podle aktuální potřeby. Někteří zaměstnavatelé umožňují i tzv. home office (práci z domova), nejčastěji v kombinaci s prací ve firmě. Existuje i možnost sdíleného pracovního místa, kdy jedno pracovní místo zajišťují dvě, někdy i více osob. Zde je však nutná spolupráce všech pracovníků, kteří místo sdílí, aby byl tento typ pracovního místa výhodný i pro zaměstnavatele. Informace můžete získat například u vašeho úřadu práce (http: portal.mpsv.cz/upcr), na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (www.mpsv.cz), ale i v mateřském centru (http://www.materskacentra.cz/kontakty/) a podobných organizacích, jako je třeba Společnost pro zdravé rodičovství (APERIO, www.aperio.cz). Na těchto stránkách se také dozvíte, zda v místě vašeho bydliště či ve vašem regionu právě neprobíhají projekty, které podporují rodiče a zaměstnavatele a které také ukazují možnosti jak efektivně sladit rodinný a profesní život. Tyto projekty zvyšují celkovou informovanost v této oblasti. Obvykle také zahrnují poradenství určené zaměstnancům i zaměstnavatelům (pomoc při hledání práce, vyjednávání se zaměstnavateli), často pomáhají vytvářet prostředí pro návrat rodičů do zaměstnání – vytváření vhodných pracovních pozic a míst. V rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost několik projektů na toto téma podpořilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Kromě výše uvedených možností je třeba se poohlédnout také po určitých alternativách k běžným školkám, jako jsou třeba firemní.
Konkrétní možnosti na trhu práce po návratu z rodičovské dovolené je ale třeba hledat v místě bydliště či pracoviště.
O autorovi| odpovídá Bc. Jana Bednářová, sociální pracovnice