Ring volný
Každého z nás dokáže jistě vyděsit představa, že my i naši nejbližší můžeme kdykoliv onemocnět rakovinou.
Tento zcela pochopitelný strach je vždy trochu zmírněn informacemi o pokrocích medicíny, díky kterým už dnes rakovina dávno není jistým ortelem smrti.
Preventivní vyšetření zachycují stovky lidí v časných stádiích onemocnění, které lékaři zcela vyléčí. Špičkové ozařovače spojené se stále dokonalejší počítačovou technikou dokáží divy. I nová cytostatika pomáhají k lepším výsledkům. Tyto pozitivní informace uklidňují nejen nás, „zatím“ zdravé, ale dobře působí především na psychiku těch, co se již s nějakým druhem rakoviny potýkají.
Laická veřejnost od lékařů právem očekává objektivní přístup, ale i psychickou oporu a seriozní naději. Významní čeští onkologové soustředění v onkologické společnosti se však před pár dny dopustili něčeho zcela šokujícího, co je v naprostém rozporu s etikou lékařské profese. Sdělili svým pacientům, že na mnoho z nich se nedostanou nejnovější cytostatika, a proto zemřou, respektive v lepším případě dostanou léky, co „zbudou“ po těch, co právě zemřeli. Pokud by to byla pravda, bylo by to šílené.
Léčba pacientů s rakovinou je věcí několika lékařských disciplín a má své fáze. Zásadní pozici v léčbě nádorů zaujímá chirurgie. Pokud je nádor včas odoperován, prudce stoupá šance na vyléčení. Zásadní význam zde tudíž má včasná diagnóza a operativní řešení.
Kdalší strategii léčby v mnoha případech patří kombinace ozařování a chemoterapie. Tato kombinovaná léčba výrazně zvyšuje šance nemocného na uzdravení. Je nepěkným faktem, že Česká republika léčí touto kombinovanou léčbou pouhých 30 % těch, kteří by takto měli být léčeni. Za toto zanedbání oboru nesou svůj díl viny i onkologové. Preferují chemoterapii před radioterapií - před zářením.
Pomlouvači tvrdí, že důvodem je zájem výrobců cytostatik na co největší spotřebě a z ní plynoucí motivace směrem k významným lékařům. Nechce se mi tomu věřit… Ale proč se na šokující a nervy drásající tiskové konferenci onkologů nemluvilo především o tomto zásadním a klíčovém nedostatku české medicíny, který se pokouším razantně řešit až já tím, že do pražských a brněnských onkologických center v tomto roce nakoupíme nejméně čtyři nejmodernější výkonné ozařovače?
A proč onkologové stejně srdceryvně neapelovali na ženy, aby pravidelně chodily na preventivní vyšetření prsů, když vědí, že jich na ně chodí jen zlomek? Zvýšení počtu vyšetřených žen totiž znamená úplné zachránění životů stovek z nich. Naproti tomu jsme se na tiskové konferenci dozvěděli, že k těm nejmodernějším a nejdražším cytostatikům se nedostanou všichni nemocní. Zajímavé je, že se mluvilo především o lécích firmy Roche a jednom od firmy Novartis, jako by nikdo jiný nic užitečného nevyráběl. A asi jen náhodu byli v publiku hojně přítomni zástupci právě těchto firem.
Hrozivá slova zazněla v situaci, kdy nemocnice dostaly od zdravotních pojišťoven nebývale přidáno a tudíž mohou i nejmodernějšími léky léčit výrazně více pacientů než v loňském roce. Navíc došlo ke snížení cen těchto léků i jejich obchodních přirážek, což přináší další stamilióny i na nákup dalších léků pro nové pacienty. Nemám jiné logické vysvětlení, než že se k mému velkému zklamání některé akademické autority nechaly koupit od farmaceutických firem a dělají jim sprostou a naprosto neetickou reklamu.
David Rath, Právo
Autor je ministr zdravotnictví