České Budějovice - informoval primář ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice Jiří Stehlík.
Operace pomocí sond a nástrojů zavedených malými vpichy ke kloubu zkracuje dobu rekonvalescence a umožňuje i ambulantní zákrok. Při operaci udělají lékaři jen dva nebo tři malé řezy, které jsou ke tkáním šetrnější než otevřené operace.
„Se šetrností zákroku pak souvisí menší bolestivost, mnohem kratší hojení, mnohem kratší doba hospitalizace, a tím i kratší doba rehabilitace a pracovní neschopnosti, menší procento komplikací a výrazně rychlejší návrat do běžného života,“ uvedl vedoucí artroskopické skupiny Pavel Sadovský.
Při operaci se na kůži nad vyšetřovaným kloubem udělá malý vpich a do kloubu se zasune artroskop, tedy tenká optická sonda. Kamerou z artroskopu je přenášen obraz přes optický kabel na obrazovku. Dalším vpichem se do kloubu zavede tenká sonda a také miniaturní operační nástroj podle typu postižení kloubu.
Lékaři na ortopedickém oddělení operují denně na dvou až třech sálech. Provádějí operace náhrad většiny kloubů, vrozených vad u dětí či vad po úrazech.
Nemocnice České Budějovice je se 1600 lůžky čtvrtým největším zdravotnickým zařízením v zemi. Je akciovou společností ve stoprocentním vlastnictví kraje, ročně je v ní hospitalizováno zhruba 51 tiísc pacientů a lékaři tam provedou bezmála 25 tisíc operačních zákroků a více než 500 tisíc ambulantních vyšetření. Loni se tam narodilo při 2197 porodech 2263 dětí. Nemocnice s 2600 zaměstnanci je jedním z největších zaměstnavatelů v kraji.
ČTK