Úřad hledá model, který umožní sdílet lékařům, zdravotním pojišťovnám i pacientům údaje o léčbě. Elektronické zdravotnictví by nemělo stát více než 500 milionů, přispěly by evropské fondy. Podle ministerstva je možné, že budou využity i části dalších návrhů, ne jen ten vítězný.
Start v roce 2014?
Elektronické zdravotnictví by bylo možné nastartovat od ledna 2014, do té doby by měla být hotová legislativa, která stanoví pro zdravotníky povinnost systém používat. Nejdéle do čtyř let by mělo české zdravotnictví mít funkční a používané aplikace pro výměnu zdravotních informací, pacientský portál, elektronické předepisování léků, registr radiační zátěže a manažerský informační systém resortu.
V soutěži bylo podle sdělení ministerstva 11 návrhů, jeden podala i společnost IZIP, která provozovala pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) elektronické zdravotní knížky. Parametry splnilo devět návrhů.
„Vybraný návrh podle názoru komise zpracovává většinu potřebných atributů koncepce elektronizace zdravotnictví do největšího rozsahu a podrobností. Přesto byl hodnocen 395 body z 500 možných, získal tedy 79 % možných bodů. Komise měla k některým částem výhrady, které sdělila vedení projektu,“ uvádí ministerstvo.
Podle komise tento návrh nejlépe zpracovává procesní modely jednotlivých agend, jakými jsou výměna zdravotnické dokumentace, pacientský portál, registr radiační zátěže či elektronická preskripce.
Využití ověřených technologií
Návrh podle komise také vhodně rozvíjí propojení s mezinárodním systémem epSOS (European Patients Smart Open Services), který v budoucnu umožní výměnu informací o zdravotním stavu pacienta po celé EU.
Předností vítězného návrhu je podle komise kvalitní zpracování softwarového řešení a využití již platných prvků elektronického zdravotnictví, jakým jsou zdravotní a hygienické registry.
Finanční limit pro další koncepční návrh pro nadcházející tři roky je 500 milionů korun a nesmí být překročen.
„Ministerstvo zdravotnictví jako zadavatel v zadání Soutěže o návrh záměrně nespecifikovalo časové ani finanční limity, aby neomezovalo koncepční návrhy, a proto dopředu počítalo s tím, že některá navrhovaná řešení budou značně přesahovat aktuální možnosti, které jsou pro nadcházející období 3 let na maximální úrovni 500 milionů Kč. Tento finanční limit ministerstvo zdravotnictví považuje za nepřekročitelný bez ohledu na ekonomické vyčíslení jednotlivých návrhů,“ vysvětluje ministerstvo.
Do 3. ledna 2013 mají být předloženy jednotlivé projektové žádosti, v prvním pololetí roku pak budou následovat otevřená výběrová řízení. O průběhu projektu bude odborná veřejnost informována na seminářích, které se budou konat ještě do konce letošního roku.