Největším lékařským protestem za 10 let bylo Děkujeme, odcházíme

9. 2. 2017 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Výběr velkých lékařských protestů od roku 2006 (odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil stávkovou pohotovost).


26. ledna 2006 - Lékárníci uspořádali svou první demonstraci. Před ministerstvem zdravotnictví se jich sešlo na 1500. Nesouhlasili s kroky tehdejšího ministra Davida Ratha (ČSSD), snížením obchodní přirážky na léky o tři procenta a s pozdními platbami za léčiva od pojišťoven. Koncem ledna manifestačně zavřeli na tři hodiny lékárny.

20. až 26. května 2006 - Týden zdravotnického neklidu vyhlásil krizový štáb lékařů, lékárníků a malých nemocnic. Péče se neomezila, akce namířené proti krokům ministra Ratha byly symbolické. Zdravotníci demonstrovali v Brně a v Ostravě. Akci zakončili 26. května nespokojení zdravotníci a pacienti v Praze demonstrací a průvodem od sídla MZ k úřadu vlády.

14. února 2007 - Většina praktiků a pediatrů ve Zlínském kraji, na jižní Moravě, v Olomouckém kraji, na Vysočině a v okrese Plzeň-sever uzavřela své ordinace. Lékaři protestovali proti tomu, že jim VZP platí za léčení méně, než by chtěli.

28. března 2007 - Praktičtí lékaři opět neordinovali. Ve Zlínském kraji zavřeli většinu ordinací, připojili se lékaři z Vysočiny, Jihomoravského, Olomouckého či Karlovarského kraje a další jednotlivci z celé republiky. Zapojilo se asi 70 procent dětských lékařů a asi 25 procent praktiků pro dospělé. Lékaři nesouhlasili s výší plateb od zdravotních pojišťoven.

19. září 2007 - Většina praktických lékařů a pediatrů zase zavřela ordinace, v některých regionech to bylo i více než 90 procent ordinací. Protestovala tak proti navrhované výši úhrad za péči pro další rok.

24. června 2008 - Hodinové výstražné stávky proti reformám kabinetu Mirka Topolánka se podle pořádající Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zúčastnilo 985.000 lidí, práci jich na hodinu přerušilo 306.000. Součástí byl protest zdravotníků proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Stávky se zúčastnili zaměstnanci všech fakultních nemocnic v ČR i některých dalších zdravotnických zařízení. Nemocnice často omezily provoz a fungovaly jako o víkendech, někde se zdravotníci k akci připojili jen symbolicky.

18. května 2010 - Lékařské odbory odstartovaly kampaň nespokojených lékařů Děkujeme, odcházíme. Připravenost podat výpověď vyjádřily svým podpisem tisíce nemocničních lékařů, členů i nečlenů LOK-SČL. V nemocnicích jich pracovalo dohromady 16.000. Akce skončila v únoru 2011 dohodou protestujících s ministerstvem zdravotnictví.

1. března 2013 - Lékaři protestovali proti hrozícímu poklesu příjmů ambulancí i nemocnic, kampaň zorganizovala v ambulancích lékařská komora, v nemocnicích lékařské odbory. Akce byla spíše symbolická, byly vyvěšeny letáčky, na některých místech se ale neordinovalo a část zařízení přešla na víkendový provoz.

12. září 2016 - Praktičtí lékaři pohrozili, že uzavřou své ordinace. Chtěli tak upozornit na dlouhodobé potíže primární péče pro dospělé, nedostatečné úhrady a malé kompetence. Svůj protest praktici odvolali poté, co se dohodli s ministerstvem zdravotnictví na růstu úhrad pro rok 2017 a dalších požadavcích.

8. února 2017 - Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil stávkovou pohotovost. Důvodem je neutěšená situace v jihomoravské záchranné službě. Záchranáři jsou podle odborů dlouhodobě přetěžováni a šikanováni svými nadřízenými. Stávkovou pohotovostí chtějí odbory dosáhnout odvolání ředitele jihomoravských záchranářů Milana Klusáka.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?