Výzkumu amerického Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) se účastnilo více než 2500 badatelů ve zhruba 130 zemích.
Studie mimo jiné zjistila, že délka lidského života se sice zvyšuje, ale zároveň narůstají i roky, kdy lidi sužují zdravotní neduhy. Poměrná část života, kdy jsou lidé nemocní, je vyšší v chudých zemích.
Šéf IHME Christopher Murray za „trvalé překážky aktivního a energického životního stylu“ označil obezitu, konflikty a duševní onemocnění.
Nejčastějším rizikovým faktorem bývá strava s nedostatkem potravin z celozrnných obilovin, ovoce, ořechů, semínek, rybího tuku a s přemírou soli, která přispívá k obezitě, vysokému krevnímu tlakú a vysokým hladinám cukru a cholesterolu.
Se špatným stravováním souviselo v roce 2016 jedno z pěti úmrtí na celém světě. Na důsledky kouření loni zemřelo 7,1 milionu lidí.
Podle studie došlo na celém světě k nárůstu úmrtí, jež přivodily střelné zbraně, konflikty a terorismus. Nepřenosná onemocnění, například kardiovaskulární choroby a cukrovka, způsobila 72 procent ze všech úmrtí. Ve většině oblastí bylo hlavní příčinnou předčasného úmrtí srdeční onemocnění, jemuž minulý rok po celém světě podlehlo 9,48 milionu lidí.
Bylo zjištěno, že 1,1 miliardy osob po celém světě sužuje nějaká duševní nemoc či porucha, anebo se potýkají se závislostí na návykových látkách.
Studii financovala nadace manželů Melindy a Billa Gatesových.
poznámka