Nekamenujte praktické lékaře, ránu pod pás dalo ministerstvo

28. 1. 2002 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Od počátku letošního roku se objevilo zásadní omezení v možnosti předepisovat tak zvaná nootropika. Jedná se o léky indikované u chronických organických mozkových poruch...


Česká Lípa - včetně poruch paměti a vyjadřování, ale i jiných obtíží souvisejících s poruchami prokrvení v oblasti nervové, oční či ušní (například některé závratě). Pro svou účinnost byly běžně předepisovány specialisty různých oborů i praktickými lékaři. Praktičtí lékaři nyní tyto léky předepisovat nesmějí.

Členky výboru Sdružení praktických lékařů ČR MUDr. Lenky Šepsové z Nového Boru se ptáme, jaký má toto omezení vliv na pacienty, a co přivedlo ministerstvo zdravotnictví k tak zásadnímu rozhodnutí.

„Látka, kterou některá nootropika obsahují, se jmenuje Piracetam - konkrétně se jedná například o léky Geratam, Oikamid neb o Pirabene. Mohou je nasazovat jen neurologové, psychiatři nebo praktičtí lékaři pro děti,“ vysvětluje dr. Šepsová. Léky jsou předepisovány s dobrým efektem značnému množství pacientů, zejména starším, nezřídka obtižně pohyblivým. Pro ně znamená závažný problém, když jim lék nemůže předepsat praktický lékař. Dojíždět jen pro předpis k neurologovi či psychiatrovi je z hlediska dostupnosti obtížné, ne-li nemožné.“

Paradoxem je, že některé ze zmíněných léků jsou volně dostupné. Když si půjde babička koupit Geratan, zaplatí za jedno balení 130 korun a při běžném dávkování jí balení nevystačí ani čtrnáct dní. „Seniorům je to prostě rána pod pás - kde je proklamované sociální cítění Zemanova kabinetu?“ ptá se dr. Šepsová a upozorňuje na Cavinton, další lék, na který se omezení vztahuje. „Nyní jej mohou předepisovat pouze psychiatři, neurologové nebo praktičtí lékaři pro děti. Při tom v informacích o léku oficiálně stojí, že se lék nesmí podávat dětem! I to je myslím klasická ukázka nekvalifikované práce na ministerstvu zdravotnictví.“

Podobné omezení předepisování léků bylo již dříve učiněno u farmak, jejichž indikace, léčebné i vedlejší účinky jsou natolik specifické, že mohou být užívána zcela výjimečně a pod trvalou kontrolou příslušného specialisty. Omezení bylo uplatněno na základě doporučení a diskuse příslušných odborníků a projednáno v kategorizační komisi při MZ ČR (komise mimo jiné rozhoduje o tom, které léky budou vázány pouze na předpis specialistů, které na předpis praktiků a které volně prodejné).

„O změně způsobu předepisování nootropik odborné lékařské společnosti nejednaly, změna nebyla projednána kategorizační komisí,“ tvrdí MUDr. Šepsová.

„I my si klademe otázku, v čí prospěch je velké skupině pacientů znesnadněn přístup k lékům a co za tím stojí. Tento stav musela způsobit konkrétní osoba nebo skupina osob na ministerstvu. V tomto smyslu Společnost všeobecného lékařství ČR a Sdružení praktických lékařů upozorňují dopisem ministra zdravotnictví Fišera a žádají, aby situaci nechal prošetřit a vyvodil konkrétní důsledky. Od dubna vyjde nový sazebník léků a lečivých přípravků. Žádáme ministra Fišera, aby bylo z nového sazebníku omezení odstraněno. A pacienty prosíme, nesvalujte vinu na praktické lékaře.“

HELENA PLICKOVÁ, Českolipský deník, 28.1.2002

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?