Nejzávažnější rakovinou kůže je maligní melanom. Jedná se o nejzhoubnější nádor vůbec. Maligní melanom se může primárně vytvořit i v gastrointestinálním traktu, žlučníku, plicích, močovém měchýři. Tento výskyt je však vzácný. Daleko častěji se vyskytuje tam, kde se melanocyty nacházejí ve velkém množství - oči, konjunktivy a hlavně kůže. Příčina vzniku nádoru je neznámá. Nádor může vzniknout na klinicky normální kůži na podkladě vrozených či získaných melanocytárních névů. Pohlaví na výskyt nádoru nemá vliv. Každý z nás má na povrchu kůže menší či větší počet různě velikých a zbarvených znamének, která během života přibývají či naopak mohou vymizet.
Prevence není nikdy dost
Je dokázané, že největším viníkem vzniku melanomu je nadměrné sluneční záření (UV záření) včetně dnes již hojně využívaných solárií. Je třeba vědět, že lidé se světlou pokožkou jsou ohroženi mnohem více, neboť jejich kůže obsahuje méně pigmentu - melaninu, který jí chrání. Také pokožka dětí, která je s malým obsahem pigmentu, je velmi citlivá a jemná. Děti do šesti měsíců by neměly být vystavovány slunci vůbec, malé děti by měly být chráněny oděvem. U některých oděvů bývá označení UPF - udává propustnost UV záření. Ochranný oděv doplňujeme vhodnou pokrývkou hlavy a kvalitními slunečními brýlemi (s UV filtrem). Používání kvalitních opalovacích prostředků s UV filtry je samozřejmostí i pro dospělé. Na našem trhu je veliký výběr kvalitních prostředků s dosti vysokým UV filtrem. Je třeba používat krémy či lotia alespoň s UV filtrem 15.
V každé lékárně mají velikou nabídku od různých farmaceutických firem a jistě všem ochotně poradí. Mějme na mysli, že opravdu kvalitní ochranné prostředky jsou dražší, a tak se nápadně levným raději vyhněme.
Aplikace prostředku musí v dostatečném množství. Je také třeba během dne „domazávat“. Aplikovat se musí nejméně 20 minut před samotným opalováním. Kůže na obličeji si zaslouží alespoň UV filtr 20 a ochrannou tyčinku na rty také s UV filtrem. Vyhneme se tak nehezkým pigmentacím. V opalování bychom si měli vzít příklad od jižních národů, které dodržují to, že za poledne na pláž nevyjdou a odpočívají ve stínu stromů a slunečníků. Dále existují tzv. fotoalergické léky, např. některá antibiotika, která by se sluncem neměla do styku přijít vůbec. Není-li možnost se slunci vyhnout, je třeba použít ochranný opalovací prostředek, tzv. sunblock.
Nejdůležitější rady na závěr:
* Kontrolujte si pravidelně v rodině znaménka, zvláště ta , na která si nevidíte (záda, zadní části dolních končetin). * Začne-li znaménko měnit barvu, tvar, velikost, či začne svědit - navštivte co nejdříve odborného dermatologa. * Znaménka si nechte u dermatologa kontrolovat pravidelně - nejlépe před létem. * Dodržujte preventivní zásady (ochranné prostředky, brýle, oděv a neopalovat se mezi 11.- 15. hodinou). * Solária využívat co nejméně - doporučuje se maximální roční kúra (10 ozáření). * Máte pochybnosti a strach zároveň? Přemozte ho! Mějte na paměti, že brzké odhalení zhoubného melanomu, vám může zachránit život.
O autorovi: Helena Janoušková, (helena.janouskova@fnmotol.cz) Dermatovenerologické oddělení, FN Motol, Praha