Němci lákají české pacienty

6. 3. 2008 8:10
přidejte názor
Autor: Redakce
Pacienti ze Železnorudska by nemuseli jezdit k lékařským zákrokům do klatovské nemocnice, která má v současné době na některých odděleních problémy se zajištěním lékařského personálu, ale do nemocnice v bavorském Zwieselu. S nabídkou přišlo vedení tamního zdravotnického zařízení, nyní chce o této možnosti vyjednávat se zdravotními pojišťovnami v České republice...


Vzdálenost do nemocnice by se Železnorudským zkrátila o polovinu

Hlavním důvodem je dostupnost lékařské péče pro obyvatele šumavského města. „Je rozdíl jezdit do nám nejbližší nemocnice v Klatovech, což představuje 42 kilometrů horským terénem, nebo do 15 kilometrů vzdálené nemocnice ve Zwieselu po přímé silnici,“ říká Ivan Kalina ze Železné Rudy.

Ředitel nemocnice ve Zwieselu a Viechtachu Alfons Groitl řekl, že s podobnou myšlenkou přišel management už před lety, ale ani jedna z několika oslovených českých zdravotních pojišťoven tehdy na nabídku nezareagovala. „Jsme ochotni udělat podstatně levnější nabídku, než je za běžné ošetření německých pacientů, aby to bylo pro českou zdravotní pojišťovnu akceptovatelné,“ tvrdí Groitl.

Čeští pacienti by se navíc nemuseli obávat, že se v zahraničí nedomluví. Zwieselská nemocnice totiž zaměstnává pět lékařů plynně hovořících česky a také několik zdravotních sester. „Je to dobrá myšlenka. Nemocnice by pro nás byla opravdu blízko, a pokud bychom si mohli vybrat zdravotnické zařízení, pak by asi většina z místních neváhala,“ domnívá se další obyvatel Železné Rudy Vladimír Mareš.

Management zwieselské nemocnice předpokládá, že jednání se zástupci zdravotních pojišťoven nebudou jednoduchá. Přesto věří, že dojdou k oboustranné spokojenosti. Pro pacienta by tak operace a veškeré ošetření v zahraniční nemocnici mělo představovat stejný postup jako v nemocnici české.

Ředitelka Klatovské nemocnice, a. s., Irina Riegelová se možného přetahování pacientů ze strany nemocnice ve Zwieselu neobává. „Pokud Zwieselští nechtějí, aby pacienti platili v hotovosti za poskytovanou péči, nepovažujeme tento záměr za reálný minimálně do zavedení jednotné měny,“ prohlásila Riegelová. Dodala, že lepší dostupnost péče zřejmě nebude pro pojišťovnu dostatečným argumentem. „Například pacienti z oblasti Modravy, Srní a Kašperských Hor dojíždějí za specializovanou péčí do 70 km vzdálených Klatov nebo 110 km vzdálené Plzně,“ uvedla ředitelka.

Radmila Nagovská, Regionální deník

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?