Podle průzkumu s tím souhlasí 74 procent dotázaných
Hamburk - Tři čtvrtiny Němců jsou pro legalizaci „aktivní“ eutanazie pomocí léku způsobujícího smrt. Vyplývá to z průzkumu mínění, který provedl ústav Forsa pro magazín Stern.
Lékaři ošetřující těžce nemocné pacienty by měli být oprávněni, pokud o to pacient výslovně požádá, předepsat prostředek, který způsobí smrt.
S touto tezí souhlasí 74 procent dotázaných, 20 procent je proti a šest procent nemá názor.
Taková forma eutanazie je zatím kvalifikována jako vražda. Zákony umožňují pouze eutanazii „pasívní“, to znamená zastavení péče zaměřené na prodloužení života, pokud pacient jasně vyslovil takové přání.
Koncem září zřídila v Hannoveru pobočku švýcarská organizace Dignitas, která „doprovází nemocné ke konci jejich života“. Vyvolala tím polemiky a protesty mezi politiky, církevními činiteli i lékaři.
Někteří smrtelně nemocní němečtí pacienti zatím využívají možnosti odcestovat do Švýcarska a tam u Dignitas ukončit své utrpení, napsal týdeník Der Spiegel. Podle Dignitas jejích služeb využilo za posledních sedm let 253 občanů SRN.
Časopis zároveň přiznal, že možnosti „pasívní“ eutanazie využívá málo nemocných, protože o ní nejsou dostatečně informováni. Spiegel uvedl případ ErnstaKarla A. (81) z Möllnu ve ŠlesvickuHolštýnsku, který trpěl těžkou formou Parkinsonovy nemoci.
Jednou ráno se vydal na letiště v Hamburku, odletěl do Curychu a do dvanácti hodin byl mrtev. Navštívil totiž Dignitas, kde s ním Ludwig Minelli, generální tajemník tohoto spolku, zašel nejdříve k lékaři a pak s ním vypil poslední šálek kávy. A jelikož i poté nemocný trval na tom, že chce zemřít, podal mu Minelli pohárek se smrtící tekutinou.
Německá ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová musela letos v dubnu stáhnout návrh zákona, podle něhož by měli pacienti alespoň právo odmítnout léčebná opatření, která prodlužují život smrtelně nemocných.
Podle ministryně je problém zejména v tom, že na Německu leží historické zatížení: „Jsme pořád ještě ve stínu zločinů nacismu, který zneužíval eutanazie ke svým cílům.
Eutanazie je legální ve Švýcarsku, v rámci EU pak v Belgii a Nizozemsku. V Česku v připravované novele trestního zákoníku není pro podobné činy určena spodní hranice trestu. Pokud bude zákoník v této formě schválen, umožnilo by to soudcům nahlížet na podobné činy značně individuálně.
ČTK