„Požadujeme, aby se na ní stát výrazněji podílel,“ řekl plzeňský hejtman Václav Šlajs (ČSSD). „V současné době jde třetina z veřejného zdravotního pojištění a zbytek platí kraj. Krajům přitom daňové příjmy klesají a státu roste výběr DPH i spotřebních daní,“ uvedl. Kraj dostane za první tři měsíce z daní oproti loňsku o 9,5 procenta méně. Klesá inkaso daně z příjmu fyzických i právnických osob.
Podle ministra je správné, že kraj na tuto službu přispívá. „Situace, kdy dvě třetiny dává kraj a jen jednu třetinu zdravotní pojištění, ale není v pořádku,“ řekl. Bude o tom jednat se zdravotními pojišťovnami a vezme to v potaz při přípravě nové úhradové vyhlášky. „Moje představa je taková, že by dvě třetiny mělo přispívat zdravotní pojištění a třetinou zřizovatel. Toto by byl férový model,“ řekl. Bude to o analýzách pojišťoven, kolik budou schopné uhradit, a o tom, jak porostou příjmy veřejného zdravotního pojištění. Plzeňský kraj dává na záchrannou službu čtvrt miliardy korun ročně.
Ministr slíbil, že mezi 10. až 20. červnem navštíví krajské nemocnice. Včera se seznámil s novou Klatovskou nemocnicí. Podle radního pro zdravotnictví Václava Šimánka (ČSSD) zvyšuje výkony, ale nejdou za nimi peníze. Loňská ztráta této druhé největší nemocnice v Plzeňském kraji bude 190 milionů korun, tedy dvě třetiny ztráty všech krajských nemocnic.
„Nemocnice produkci má, ale ohodnocení pojišťovnami tomu neodpovídá. Takže mi pan náměstek připraví podklady a analýzy. A pokud tomu tak skutečně je, tak už letos, a nemusíme čekat na změnu úhradové vyhlášky, jsme schopni sednout s ředitelem VZP a zkusit nalézt řešení, aby v rámci úhradových mechanismů bylo financování této a případně i dalších regionálních nemocnic posíleno,“ uvedl ministr.
Němeček uvedl, že při přípravě úhradové vyhlášky bude výrazně vnímat slovo regionálních nemocnic, a počítá i se zapojením zástupců asociace krajů. Bude chtít, aby podobně velké nemocnice dostávaly podobné platby. Například oproti jihočeským nemocnicím dostávají nyní krajské nemocnice v Plzeňském kraji o 30 procent méně.
„S řediteli nemocnic ve vašem regionu jsme se shodli na tom, že posledních pět let nemocnice šetří. Ale dneska už tam není z čeho brát, aniž by to postihlo kvalitu péče,“ dodal Němeček.