„Studie by z dlouhodobého hlediska měly umožnit výzkum možných dlouhodobých dopadů nanočástic na plíce,“ vysvětlilo v úterý spolkové ministerstvo životního prostředí.
Projekt, na němž by experti měli pracovat čtyři roky, má stát dohromady pět milionů eur a „Německu umožní hrát vůdčí roli ve výzkumu bezpečnosti nanomateriálů“, prohlásil německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen.
„Neexistuje žádná jiná srovnatelná studie takového rozsahu o dopadech nanomateriálů,“ potvrdil také Andreas Kreimeyer z výzkumného týmu BASF.
Studie má především odhalit, jaké případné škodlivé účinky má vystavení organismu už velmi malým dávkám nanočástic. V budoucnu by tak mohly být stanoveny hranice maximální přípustné koncentrace nanočástic.
Nanomateriály složené z nanočástic v měřítku řádově nanometrů (miliontin milimetru) s jedinečnými fyzikálními vlastnostmi nacházejí uplatnění v celé řadě odvětví od textilního průmyslu, přes elektroniku až po stavebnictví. O případných dopadech těchto materiálů na lidské zdraví se toho však zatím mnoho neví.
Například jeden americký výzkum ukázal, že nanočástice stříbra o průměru menším než 30 nanometrů se ukládají v tkáních vyvíjejících se embryí ryb a mohou vyvolat závažné malformace včetně krevních výronů do hlavy a otoků, které vedou k úhynu rybích larev.