Německé zdravotnictví stále více závisí na lékařích z ciziny

6. 8. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Volná místa lékařů v Německu jsou stále častěji obsazována cizinci, upozorňuje německá Lékařská komora. Němečtí lékaři odcházejí za lepšími mzdami a pracovními podmínkami do Skandinávie nebo do Británie a stárnoucí tuzemskou lékařskou generaci nemá kdo nahradit - jen cizinci...


BERLÍN -

Němečtí lékaři vymírají

V blízké budoucnosti odejde do důchodu třetina východoněmeckých lékařů, ale mladí Němci na jejich místa nepřijdou.

Panuje-li v zemi malý zájem o lékařské povolání jako takové, pak zájem lékařské o místo ve východním Německu je ještě menší.

Tamní platy lékařů jsou totiž o dvacet procent nižší než na západě Německa, přitom je tam o třicet procent více pacientů, tvrdí Peter Noack z braniborského sdružení Kassenärztliche Vereinigung.

Zajímají vás aktuality o pracovních problémechlékařů? Sledujete rubrikuLékařská profese.

Německo tak stále více závisí na lékařích z ciziny, varuje německá lékařská komora. Prázdná místa ve východoněmeckých nemocnicích obsazují východoevropští lékaři, v západní části země „vypomáhají“ příslušníci „bílého povolání“ z Rakouska.

Prázdná lékařská místa v nemocnicích východoněmeckých spolkových zemí lze obsadit téměř už jen lékaři z Polska, Ruska, Ukrajiny, Česka a Slovenska, tvrdí lékařská komora.

Počet zahraničních lékařů ve východoněmeckých nemocnicích loni stoupl o 56,4 procenta, z toho počet východoevropských lékařů stoupl o 90,6 procenta. Bez cizinců by přitom podle spolkové lékařské komory klesl počet činných lékařů v těchto zemích o 0,2 procenta.

V nových spolkových zemích klesá počet chirurgů, očních lékařů, gynekologů, dětských lékařů, radiologů i dětských psychiatrů. Spolková země Sasko například nebyla schopna obsadit koncem roku 2003 na 360 pracovních míst.

A saské kliniky by potřebovaly až 800 lékařů navíc, kdyby se měly skutečně striktně řídit zákony o pracovní době. Podle některých prognóz by Německu mohlo v roce 2009 chybět až 2600 lékařů.

Ještě nedávno bylo doktorů nadbytek

Přitom ještě v polovině 90. let byl lékařů přebytek, napsal v červnovém čísle informační bulletin lékařské komory. Pracovní podmínky v 90. letech se ale pro lékaře rapidně zhoršily:

„Přesčasy, masivní zatížení administrativními úlohami, přílišná hierarchie v nemocnicích a nepřátelské klima, které podněcovali politici ze všech stran, přimělo mnohé německé lékaře k odchodu do zahraničí,“ uvádí bulletin lékařského sdružení.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?