Výkonný ředitel firmy Grünenthal, která Contergan vyráběla, řekl, že společnost se chce omluvit matkám, jež lék braly a jejich dětem, jež se narodily s poškozenými končetinami. „Prosíme o odpuštění za to, že za téměř 50 let jsme k vám nenašli cestu,“ uvedl Harald Stock. „Chtěli bychom, abyste naše dlouhé mlčení chápali jako výraz šoku, jaký nám váš osud způsobil,“ dodal.
Ve Stolbergu nedaleko Cách byl dnes odhalen pomník obětem Conterganu; jde o bronzovou sochu dítěte s nepřirozeně krátkými pažemi.
Slovo Contergan v Německu symbolizuje největší skandál z oblasti farmacie v poválečné historii. Firma Grünenthal tento prášek na spaní, který bralo hodně těhotných žen, na trh uvedla v roce 1957. Nicméně krátce nato se v různých zemích narodilo asi 10 000 dětí s těžkým poškozením paží a nohou, polovina z nich přišla na svět v Německu.
Nejdříve se předpokládalo, že to souvisí s jadernými testy, nicméně pak lékaři přišli na to, že proces růstu končetin nenarozených dětí ovlivňoval thalidomid, účinná látka obsažená v Conterganu. V roce 1961 Grünenthal přípravek z trhu stáhl.
Po dlouhých sporech vznikla v roce 1971 nadace s jměním ve výši 200 milionů marek. Peníze pocházely z poloviny od Grünenthalu a z poloviny od německého státu. Od této nadace dostávají poškození rentu, která je ale podle nich příliš nízká vzhledem k tomu, že se dožívají stejného věku jako ostatní lidé.
„Omluva nám nepomůže vypořádat se s běžným životem,“ citovala agentura AP Ilonku Stebritzovou, mluvčí Sdružení obětí Conterganu. „Potřebujeme jiné věci,“ dodala.
V bývalém Československu nebyl Contergan k léčbě povolen. Nicméně někdejší mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt před několika lety řekl, že i tu byly děti poškozené tímto lékem.