„Nová úhradová vyhláška VZP je pro nás až příliš represivní. Snížila naše příjmy. Ty nyní musíme plně využívat pro provoz a zdravotní péči. Na nadstandardní službu v podobě školky nemáme a v nejbližší době asi ani mít nebudeme,“ doplnila ředitelka.
Před rokem byla situace jiná. Nemocnice chtěla školku zřídit v léta nevyužitém pavilonu pro léčbu plicních onemocnění. Je zcela oddělený od ordinací i lůžkové části nemocnice.
Školka měla mít kapacitu 25 dětí. Nemocnice chtěla měsíčně zařízení dotovat 130.000 korunami. U dětí zaměstnanců počítala s měsíčním poplatkem za školku 1500 korun, u ostatních dětí se 4000 korunami. Běžně se přitom ve městě platí kolem tisíce korun.
Nemocnici provozuje Blansko, jehož všechny školky jsou, stejně jako v mnoha jiných obcích a městech, přeplněné. Blanenská školka měla být jednou z prvních nemocničních mateřinek na Moravě.
„Projekt školky máme zpracovaný, ale zatím zůstane v šuplíku. Uvidíme, snad se časem situace změní,“ dodala Danihelková.
Nemocnice Blansko zaměstnává 400 lidí. Většinu personálu tvoří ženy. Mnohé z nich v Blansku nebydlí, dojíždějí do něj a řeší potíže s umisťováním svých dětí do školek. Ve městě jsou nyní čtyři s celkovou kapacitou 600 míst, která je plně obsazena.