Změny musí ministerstvo provést na základě nálezu Ústavního soudu, který hospitalizační poplatky k 1. lednu 2014 zrušil. Na nejvíce ohrožené nesmí podle soudu dopadat placení tak tvrdě. Pokud ministerstvo nestihne změny prosadit do konce roku, nebudou pacienti od ledna platit za den v nemocnici nic.
Podle Plíška jsou v zásadě dvě varianty - že by se poplatek za den v nemocnici vrátil na 60 korun a osvobozeny by byly děti do 18 let. Toto řešení je podle dřívějšího konstatování Ústavního soudu v souladu s ústavou. Další variantou je zachování stokorunové platby za den, ale bylo by časové omezení plateb na 30 dní v roce. Děti do 18 let by neplatily. Senioři by platili dál, ale chránil by je časový limit, nebo to, že by poplatek klesl na 60 korun.
„My chceme zhruba v srpnu mít návrh hotový, aby v září mohla novelu začít projednávat ve zrychleném čtení Poslanecká sněmovna a nejlépe od 1. ledna 2014 mohla platit,“ shrnul náměstek.
Ústavní soud rovněž zrušil nadstandardy, a to k datu, kdy rozhodnutí vyjde ve Sbírce zákonů. Zatím nevyšlo, takže pacienti si ještě stále mohou připlatit na lepší oční čočku, lehčí sádru a některá očkování. Rozhodnutí Ústavního soudu se netýká nadstandardů, které nesouvisejí s péčí, takže si pacienti dál budou připlácet například na lepší pokoj.
Ministerstvo musí kvůli nadstandardům upravit zákon i jeho přílohu, budou nutná politická vyjednávání o vymezení a rozsahu nadstandardů. Sněmovní zdravotní výbor chystá k nadstandardům jednání, dá se očekávat, že poslanci budou spolupracovat s ministerstvem i při předkládání potřebných úprav.