Nemocnice cvičila za plného provozu pomoc desítce obětí havárie

19. 2. 2019 8:45
přidejte názor
Autor: Redakce
Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze se připravovala na přijetí většího počtu zraněných. Lékaři a sestry za plného provozu nacvičovali ošetření desítky lidí po fiktivním výbuchu plynu v domě. U namaskovaných figurantů postupovali stejně jako u skutečných obětí. Cvičení mělo prověřit nastavení plánu pro případ hromadné havárie či neštěstí. Informovala o tom mluvčí akce Regina Rothová.


"Akce Karlák 2019 by měla ukázat, co je potřeba změnit v nastavení traumaplánů, jak vybavit jednotlivá oddělení personálně i technikou," uvedl přednosta I. chirurgické kliniky hrudní, břišní a úrazové chirurgie Zdeněk Krška.

Cvičení začalo po 15:30. Zapojily se do něj ambulance i operační sály. Zdravotníci museli řešit fiktivní havárii, postupovali jako při skutečném neštěstí. Do nemocnice se dostalo devět zraněných dospělých a jedno dítě po výbuchu plynu v domě nedaleko Karlova náměstí. Maskéři vytvořili věrná poranění. Oběti měly četné zlomeniny, vnitřní krvácení či proraženou plíci.

Nemocnice postupuje při přijetí většího počtu zraněných podle svého traumatologického plánu. Ten popisuje, kdo akci řídí a kdo, kde a jak se věnuje pacientům. Zdravotníci je nejdřív roztřídí, podle vážnosti jejich stavu jim pak postupně poskytují pomoc.

Podle lékařů se při hromadných neštěstích mohou objevit problémy, které nemocnice za běžného provozu neodhalí. "Jedná se především o nedostatečný prostor pro první třídění pacientů při příjezdu do nemocnice, další komplikací je nedostatek volných lůžek, hromadění pacientů v kritických místech jako rentgen, CT, operační sály, JIP, přetížené telefonní linky," uvedl traumatolog Filip Burget. Podle něj obtíže v podobných případech vznikají i kvůli nekontrolovanému pohybu příbuzných obětí a médií po areálu.

Na akci se podílely dnes dvě specializované firmy. Jedna se zaměřuje na simulace, druhá poskytla sanitky.

Podobná cvičení pořádají i jiné nemocnice. Před pěti lety svůj traumatologický plán za plného provozu prověřovala třeba Městská nemocnice Ostrava. Ošetřovala tehdy dvě desítky zraněných po fiktivní srážce trolejbusu s tramvají.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?