Nemocnice jsou byznys. Důkazy už existují

3. 5. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Českotěšínská nemocnice už nemá mnohé z toho, na co byli její pacienti a pracovníci zvyklí: porodnici, chirurgii, lůžkové oddělení a gynekologii. Ale ani dluhy. Před dvěma lety ji převzala soukromá firma. Z patnáctimiliónové ztráty se nemocnice dokázala propracovat k černým číslům značícím zisk...


O místo přišlo pětatřicet zdravotníků.

Třinecká firma Euromednet, o niž jde, obdobně naložila s dalšími sedmi nemocnicemi, které na severu Moravy vlastní či řídí. Ruší prodělečné části, posiluje dobré.

Pacienty zrušených oddělení posílá do svých dalších nemocnic třeba dvacet kilometrů daleko. Ale vydělává.

„Většina nemocnic, které jsme převzali s výraznými dluhy, vykazuje kladný výsledek,“ říká šéf firmy Marek Potysz. Například ve valašskomeziříčské nemocnici se za rok podařilo smazat letitou pětačtyřicetimiliónovou ztrátu.

K lékaři dál, ale…

Politici z měst, která zdravotnická zařízení prodala nebo pronajala, přitom soukromou firmu chválí. I když voliči musí za lékařem občas cestovat do vedlejšího města. Většinou tam totiž narazí na specializovanější a kvalitnější lékaře.

„I když se u nás rušila porodnice, pacientky žádnou újmu nepocítily,“ tvrdí místostarosta Českého Těšína Vít Slováček. Už před příchodem Euromednetu v nemocnici chybělo dětské oddělení, složitější porody se prováděly jinde. „Navíc se nám podařilo vyjednat, že firma na vlastní náklady provozuje ambulantní pohotovost,“ dodává Slováček.

Nemocnice se neslučují jen na severu Moravy. Akce probíhá „živelně“ všude. Ministerstvo zdravotnictví totiž stále nedokázalo sestavit síť nemocnic, které by chtělo zachovat. „Na tvorbě sítě páteřních nemocnic budeme spolupracovat s kraji. Proces je směřován na druhou polovinu roku,“ říká mluvčí úřadu Jana Kocová.

Reforma bez státu

Kraje ministerstvu nevěří a provádějí reformu „zespodu“ samy. „Stát nám hodil na krk nemocniční péči o zdraví obyvatel, tak za těžkých podmínek postupujeme, aby síť fungovala co nejlépe,“ říká jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Kraj už provedl první krok, když nemocnice změnil na akciové společnosti. Právě dnes projedná rada druhý krok transformace: převod ostatních nemocnic a vznik holdingu, který bude všechny řídit.

„Holding bude řídit nemocnice operativněji než úředníci, výhodněji nakupovat léky i materiál. Manažeři obchodní společnosti budou motivováni, aby přiblížili síť blíže realitě a podporovali jen obory s perspektivou,“ věří Zahradník. Předpokládá, že se jednotlivé nemocnice mohou soustředit na různé obory - někde může být lepší chirurgie, jinde interna.

K podobnému kroku se chystají radnice Kutné Hory a Čáslavi. Chtějí dvě nemocnice spojit, aby byly silnější při jednání s pojišťovnami a dokázaly konkurovat velké nemocnici v nedalekém Kolíně.

Aleš Vojíř, Petr Holub, Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?