Vítězství obou bylo podle ní přesvědčivé a k jejich výběru stačilo jedno kolo. Nečesaný získal 25 z 27 bodů a Kratochvíl 24 z 27 bodů. V Liberci se do řízení přihlásilo devět a v České Lípě šest uchazečů.
Ani jeden z nich není ve „své“ nemocnici nováčkem, Nečesaný působil v Liberci jako generální ředitel od roku 2007 do konce roku 2010. Také Kratochvíl působil v minulosti v managementu českolipské nemocnice a od května byl pověřený jejím vedením po odvolání Petra Chmátala z postu generálního ředitele. Nečesaný by se měl své funkce ujmout v příštím týdnu.
Oba si kladou za cíl dostat nemocnice z červených čísel. „Měsíčně generujeme ztrátu 3,5 až čtyři miliony korun. Je potřeba to zastavit, jinak nám hrozí do dvou let zánik,“ uvedl Kratochvíl. Podle Nečesaného je měsíční ztráta liberecké nemocnice deset milionů korun, hospodaření chce mít stabilizované do půl roku.
Oba ředitelé chtějí sázet na vzájemnou spolupráci, což podle nich obě krajská zdravotnická zařízení dosud nedělala. Více propojit by se s nemocnicemi měla také krajská záchranná služba. Nečesaný také nadále podporuje fúzi liberecké nemocnice s turnovskou.
Výměnou generálních ředitelů vrcholí změny, které v nemocnicích odstartovaly po krajských volbách. Loni na podzim je vyhrálo uskupení Starostové pro Liberecký kraj a spojilo se v koalici se Změnou pro Liberecký kraj. Na začátku března prosadila koalice své zástupce do dozorčí rady nemocnice v Liberci. Kvůli politickému tlaku pak na post ekonomického ředitele rezignoval bývalý liberecký primátor Jiří Kittner (ODS) a poté následovala obměna dalších členů představenstva. Nové členy v představenstvu si kraj prosadil i v českolipské nemocnici.
Obě nemocnice jsou akciové společnosti od roku 2008. Liberecká je s 1000 lůžky největším zdravotnickým zařízením v kraji. Zaměstnává na 2200 lidí a hospodaří s rozpočtem kolem 2,5 miliardy korun. Nemocnice za loňský rok čeká podle předběžných výsledků zhruba pětimilionový zisk. Letos ale nemocnice očekává zhruba o 100 milionů korun nižší příjmy od pojišťoven, vyšší DPH nemocnici zvýší náklady o dalších 20 milionů korun.
Českolipská nemocnice slouží pro spádovou oblast se 110.000 obyvateli, jiná nemocnice na Českolipsku není. Zařízení je v posledních letech ztrátové, předloni skončilo hospodaření ztrátou přes 43,2 milionu korun, loni podle předběžných informací vykázalo deficit 12 milionů. Letošní rok bude pro zařízení ještě složitější, od pojišťoven podle odhadů dostane o 30 až 40 milionů korun méně.