Chybějí peníze
Na dopad Zákoníku práce upozorňovaly zdravotnické odbory, asociace nemocnic či záchranná služba. Uváděly, že budou chybět peníze na proplácení pohotovostí. Navíc bude nutné přijmout desítky pracovníků.
Do provozu pražské záchranné služby podle jejího ředitele Zdeňka Schwarze nový zákoník velmi zasahuje. „Jen proplácení přestávek si v roce 2007 vyžádá 15 miliónů korun,“ řekl. Podle něj tak záchranná služba nemůže v Praze zvýšit počet svých stanovišť. Svůj současný provoz však omezovat nebude.
Zruší se ale čtyřiadvacetihodinové služby leteckých záchranářů.
Výdaje stoupnou i motolské nemocnici. Zatím je podle něj předčasné odhadovat, o kolik se náklady kvůli zákoníku zvednou. Nemocnice musí například zvýšit počet služeb. „Lékaři budou přijíždět, nemůžou být na pracovišti, ale budou doma na telefonu. Část lékařů musí do směn,“ popsal změny ředitel nemocnice Miroslav Ludvík.
Většině lékařů by podle něj měl zůstat současný příjem, změny proto prý vesměs přijali. Problémy se zajištěním personálu mají ale hlavně menší obory. „Když máte specializaci, kdy jsou v celé republice tři doktoři, tak je do směny nepostavíte, ani kdybyste se zbláznili,“ řekl Ludvík.
Náměstek ředitelky vinohradské nemocnice Leoš Kabát předpokládá, že konečné rozhodnutí o opatřeních padne na přelomu ledna a února. Rozhodne se i o případném uzavírání pracovních dohod. „Zatím vše konzultujeme s klinikami po oborech,“ řekl Kabát. Za problematické považuje zvláště zajištění akutní péče chirurgické, ortopedické, ARO či plastické chirurgie. „Na chirurgii máme ve službě pět lékařů v ústavní pohotovostní službě. Tento počet si nemůžeme v traumacentru dovolit snížit, protože bychom tím mohli omezit rozsah péče,“ dodal Kabát.
Častější střídání
Péči bez zvýšení počtu zaměstnanců musí podle své ředitelky Jaroslavy Lukešové zajistit i kojenecký ústav při Thomayerově nemocnici. „Je to obtížné, ale museli jsme to zvládnout. Musíme dodržovat pauzy a střídat se častěji. Dostali jsme se však do režimu, který někdy narušuje kontinuitu,“ řekla ČTK ředitelka.
Opatření musel přijmout i Ústav sociální péče v Praze 4. Podle Ivana Slepičky, který je pověřený jeho vedením, se ukázalo, že zařízení potřebuje víc pracovníků, nebude mu to ale prý nic platné. Na mzdy nových zaměstnanců totiž nedostane peníze.
Právo