V prvním čtvrtletí letošního roku dostaly nemocnice v Jihomoravském kraji na zálohách zhruba o 60 milionů korun méně než loni. „Nelehkou situaci řešíme hledáním vnitřních rezerv, například zvýšením energetické efektivity, která přináší nižší spotřebu energií, hospodářskou soutěží v podobě poptávkových řízení či veřejných zakázek za účelem získání nejvýhodnějších cen,“ řekla ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. „Propouštět zatím nebudeme,“ dodala.
Například nemocnice v Blansku přišla letos v prvním čtvrtletí o zhruba šest milionů korun. „V této souvislosti bylo vedení nemocnice nuceno přehodnotit a redukovat plánované investiční akce na nutné minimum. V případě, že nedojde ke změně úhradové vyhlášky, bude Nemocnice Blansko zřejmě nucena i k dalším nepopulárním krokům,“ uvedla mluvčí Kateřina Ostrá. Ani tady se zatím větší personální škrty neplánují.
Peníze na provoz chybí také nemocnici v Hodoníně, kde nepřijímají nové pracovníky a nové přístroje nakupují jen v případě havárie. Pacienti mohou podle ředitelky nemocnice Věry Dostálové nedostatek financí pocítit prodloužením objednacích dob na některé plánované operace, také v ambulancích se mohou prodloužit čekací doby.
Situace je dlouhodobě neúnosná také podle hejtmana Haška, který v uplynulém týdnu se zástupci nemocnic jednal. „Pokud nedojde ke změně úhradové vyhlášky, tak budou mít nemocnice na konci roku horší hospodářské výsledky. Chceme jít cestou jednání s ministerstvem i pojišťovnami a situaci zlepšit,“ uvedl po jednání Hašek.