Nemocnice na Slovensku dle AP zadržují rodičky, úřady to popírají

11. 12. 2018 8:24
přidejte názor
Autor: Redakce
V některých slovenských nemocnicích několik dní po porodu zadržují rodičky proti jejich vůli. Ve svém původním materiálu to dnes napsala agentura AP. Podle ní opatřením trpí zejména ženy romského původu, ke kterým se nemocniční personál navíc chová hrubě až násilně. Slovenské ministerstvo zdravotnictví se proti tomuto tvrzení na dotaz ČTK důrazně ohradilo, stejně jako nemocnice v Kežmarku, odkud byl materiál AP domicilovaný.


Mluvčí ministerstva Zuzana Eliášová uvedla, že úřad informacemi o údajném násilí v porodnicích nedisponuje. Zároveň ministerstvo sdělilo, že jakékoli chování personálu, které by nebylo v souladu s lidskou důstojností a s profesionálním přístupem, považuje za nesprávné.

Slovenské ministerstvo podle AP doporučuje, aby matky i novorozenci zůstávali v nemocnicích až čtyři dny bez ohledu na jejich zdravotní stav. Agentura dále tvrdí, že v mnohých nemocnicích je to povinné, neboť zdravotnická zařízení za to získávají náhrady od pojišťovny.

Eliášová se proti informacím o zadržování žen v porodnicích proti jejich vůli ohradila. Zároveň uvedla, že dobu zdravotní péče po porodu ovlivňuje především zručnost matky při péči o novorozence, rozvoj laktace a provedení všech vyšetření u dítěte. Slovensko nicméně zvažuje, že doporučenou dobu hospitalizace zkrátí ze čtyř na tři dny, dodala.

Agentura AP ve svém materiálu píše, že rodičky a jejich děti jsou v nemocnicích po celém Slovensku běžně a neoprávněně zadržovány. Nejvíce tím trpí především Romky, které mimo jiné čelí ve zdravotnických zařízeních rasismu a fyzickému násilí.

Klíčovou roli podle AP hraje pojištění. Několik zdravotníků agentuře sdělilo, že nemocnice získají od pojišťoven náhrady, pokud matky i děti zůstanou ve zdravotnickém zařízení nejméně čtyři dny po porodu.

Tuto praxi potvrdila například slovenská soukromá pojišťovna Dovera, která náhrady vyplácí za matky a novorozence zvlášť, píše AP. Oba musí v nemocnici zůstat nejméně čtyři dny. Matka přitom se souhlasem lékaře může zařízení opustit dříve.

Podle AP opatření nejhůře dopadá na romské ženy. Mnohé z nich si stěžovaly, že je personál v nemocnicích bije, křičí na ně a ignoruje jejich potřeby, a to i během samotného porodu. Některé také uvedly, že na jedno lůžko jsou často uloženy dvě ženy i jejich děti.

Některé Romky z nemocnic po porodu kvůli údajné diskriminaci utíkají a pro své dítě se pak vrátí po několika dnech. Zdravotnická zařízení si pak za péči o dítě v absenci matky účtují zvláštní poplatky, píše AP.

Uvedená tvrzení důrazně odmítla kežmarská nemocnice, která reagovala s ohledem na to, že reportáž agentury AP je domicilovaná právě Kežmarkem. "Je absolutně vyloučené, aby romské pacientky byly fackované, jak se tvrdí v reportáži, nebo jakýmkoli jiným způsobem ponižované. Naši pacienti nejsou rozlišovaní podle barvy pleti nebo vyznání, žádná segregace v kežmarské nemocnici neexistuje. Jde o absurdní výmysl," sdělila mluvčí Alžbeta Sivá.

Dodala, že reportáž AP je "nekorektně upravená tak, že odpovědi nekorespondují s pokládanými otázkami".

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?