Nemocnice na Vysočině budou mít jednotný informační systém

16. 10. 2013 8:13
přidejte názor
Autor: Redakce
Všechny nemocnice zřizované Krajem Vysočina by mohly mít do dvou až tří let jednotný informační systém. Důvodem je zastaralost současných nemocničních informačních systémů a rychlý rozvoj informačních technologií spojený se zaváděním nových elektronických prvků ve zdravotnictví, jako jsou například eRecepty, eNeschopenky a podobné systémy.


Novinářům to řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Pořízení nového nemocničního informačního systému dnes schválili krajští radní. „Jednotný nemocniční informační systém je nutný, aby nemocnice mohly v následujících letech dobře reagovat na změny při zavádění nových elektronických systémů. Podmínkou je, že nejdřív budou pořízeny koncové počítače pro lékaře a sestry ve všech nemocnicích v kraji,“ řekl Běhounek. Náklady dosáhnou přibližně 60 milionů korun, kraj je uhradí z vlastního rozpočtu. Systém by podle hejtmana mohl být v nemocnicích zaveden v příštích dvou letech.

Nyní používají nemocnice v Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově, Havlíčkově Brodě a Novém Městě na Moravě informační systémy od dvou dodavatelů, přičemž každý ze systémů je v jiné fázi modernizace. V nejhorší situaci je podle hejtmana jihlavská nemocnice. Podle dnes schválené varianty řešení proto bude jednotný systém zaveden nejdříve v Jihlavě, kde se nastaví veškeré požadované funkce včetně například metodiky vedení zdravotnické dokumentace.

V jiných krajích podle Běhounka většinou v nemocnicích fungují jednotné komunikační platformy, to znamená, že jejich informační systémy jsou spolu schopné za určitých podmínek komunikovat. „Mohli bychom jít stejnou cestou, ale z hlediska perspektivy je to vyhazování peněz,“ řekl Běhounek. Podle počtu uživatelů by se jednotný nemocniční informační systém stal zřejmě nejrozsáhlejším informačním systémem v kraji.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?