Pardubice - Kdyby se nezvyšovaly, většina nemocnic by měla hospodářský výsledek blízký nule, některé by byly i ziskové.
Žádná z pěti nemocnic se loni nevymanila z červených čísel. Největší Krajská nemocnice Pardubice dosáhla při více než miliardových výnosech hospodářského výsledku minus 10,554.290 korun, a prohloubila tak svůj kumulovaný hospodářský výsledek na minus 57,511 milionu korun. Loňský propad zavinilo především povinné zvýšení mez zdravotníků z nařízení státu. Nárůst představoval 13,7 milionu korun, tedy více než ztrátu za rok 2005. „Skončili jsme vloni se ztrátou, přitom kdyby nebylo navyšování mezd, byli bychom v plusu,“ řekl ředitel pardubické nemocnice Jan Feřtek.
Mezi minus 11 až minus 14 miliony korun se loni pohybovaly také ztráty dalších čtyř nemocnic. Zařízení v Litomyšli i ve Svitavách doplatily podobně jako pardubická nemocnice na zvýšené mzdové náklady, které je dostaly do záporných čísel. Chrudimská nemocnice kromě toho procházela dva roky rekonstrukcí a měla nižší výkony. „Všeobecná zdravotní pojišťovna nám pak vypočítala nižší paušál pro výkony, neboť vycházela z nižších výkonů v roce 2004,“ řekl ředitel nemocnice v Chrudimi Vojtěch Němeček. Podle něj by však nemocnice hospodařila i tak přibližně s nulovou bilancí, kdyby nemusela zvyšovat platy.
„Nemocnice v Ústí nad Orlicí zase spolu s Litomyšlí převzala pacienty ze zrušené nemocnice ve Vysokém Mýtě, nicméně zdravotní pojišťovny tento přesun příliš nezohlednily,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Josef Janeček (ODS).
Pět nemocnic Pardubického kraje se proto přes dílčí oddlužení ze strany státu před několika lety dále propadají do dluhů. Kumulovaná ztráta se v loňském roce zvýšila na celkových téměř 292 milionů korun.
ČTK
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
MUDr.Tomáš Rozsíval
Nezlobte se, ale vždy mne opravdu naštve podobná úvaha a podobná sémantická cvičení různých tiskových analfabetů, kteří problému vůbec nerozumějí.
Růst mezd lékařů a zdravotnických zaměstnanců je naprosto žádoucí, prioritní a nezpochybnitelný. Není vinou lékařů, jejichž platové ohodnocení bylo a jak je vidět, stále je naprosto ostudné a jen za cenu sprostého vydírání a falšování služebních záznamů, kde se práce považuje stále za „čekání na práci“.
Pokud jsou nemocnice v červených číslech, nechť s tím něco dělají ředitelé a hejtmani krajů, kteří nemocnice vlastní a spravují. My , lékaři jsem už dosti dlouho okrádáni o naše peníze ! Až se zdravotnictví stane skutečnou prioritou a nikoliv jen zástěrkou zlodějen a vydírání povinnou etikou, za níž lze ukrýt cokoliv, potom možná politici pochopí jak je neskonale blbé nakupovat grippeny a štajerácké obojživelníky k zabíjení lidí, když my je potom musíme dávat za směšné peníze opět dohromady jako kanonenfutr pro nové válečné konflikty, kdy je opět mláceno hubou naprázdno o etice spojenců.
Tak se už konečně začněte bavit na jiné úrovni a řekněte, jak je to opravdu. Vždy jeden manažer zbrojařské firmy dostane roční plat ve výši jednoho ročního rozpočtu středně velké nemocnice! To považujete za normální? Tak to vykládejte obyčejným lidem a hlavně nám doktorům !
MUDr. KObza
A kdyby zdravotníci nebrali žádnou mzdu, tak to by teprve byly zisky….to
je nápad
Lubomír Bláha
Tak konečně opět máme potvrzenou příčinu nedostatku financí v nemocnicích, opět jsme našli viníka, takže už stačí jen vyvodit závěry a vše bude v pořádku.
Jsem rád, že za finančními potížemi nemocnic nestojí zvyšující se administrativa v zařízeních, vyšší náklady na spotřeby energií, léky a materiály pro pacienty, nutnost neustálé pohotovostní služby, snahy zdravotnického personálu podle zákona léčit a vyšetřovat neustále lacinějšími prostředky (léky, SZM, vyšetřovací metody…) up-to-date lekonomiká /ne/efektivita vedoucích managerů nemocnic, apod. Pro ředitele v nemocnic je to jasná výzva - snížit platy stávajícím zaměstnancům nebo snížit jejich počet, nejlépe obojí - a vše zase bude v pořádku. Tam, kde se tak stalo (Západní Čechy,…) se přece ekonomické poměry upravily.
Pacient? - no ten je přece nadmíru spokojen (pokud si nestěžuje). A pro stát (MZd) je také vše v pořádku -koncepci zdravotnictví není třeba měnit, neb po celou dobu sametového období je jasná, zřetelná, jednoznačná a ekonomicky výhodná….My máme maso, oni mají mísu. Dáme maso do mísy. Ó, my se máme!!