Střednědobé smlouvy by pak mohly být podepsané do konce listopadu. Rušení části akutních lůžek se kraj nebrání, řekl novinářům radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD). „Jednání se zdravotními pojišťovnami nás posunulo o velký krok dopředu, protože se podařilo odvrátit hrozbu redukce některých oddělení.
Zůstanou zachovány všechny krajské nemocnice a na nich všechna oddělení,“ řekl. Nemocnice by měly dostat střednědobé smlouvy, což by jim mělo poskytnout jistotu zřejmě alespoň na tři roky. Pojišťovny dál trvají na restrukturalizaci lůžek. Výši úhrad źatím nemocnice neznají, podle Šimánka neznají úhradovou vyhlášku na příští rok ani pojišťovny.
Regionální mluvčí Všeobecní zdravotní pojišťovny Viktor Lavička ČTK potvrdil shodu při jednání. „Z naší strany až na několik technických drobností nic nebrání podepsání smlouvy,“ řekl. Nalezené řešení podle něj umožní zajištění plnohodnotné péče pro obyvatele Plzeňského kraje.
Redukci 123 akutních lůžek, tedy zhruba 15 procent všech akutních lůžek v krajských nemocnicích, jak to požadoval ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), navrhl holding pojišťovnám už 6. ledna. Zásadně ale odmítal rušení jakéhokoliv oddělení. Pro malé čtyřoborové nemocnice, jako jsou například Rokycany či Stod, by zrušení oddělení vedlo k zániku celé nemocnice. Plzeňský kraj je jediný, který nemá nemocnici v každém okrese.
Až donedávna pojišťovny na návrh kraje nereagovaly, pak přišly s vlastním návrhem požadujícím rozsáhlou redukci po celé zemi.
Podle dohody by se v nemocnicích Plzeňského kraje měla provést změna lůžkového fondu, oproti lednovému krajskému návrhu se poněkud liší. Podle Šimánka ale vychází ze shody nemocnic a pojišťoven. Nejvíce lůžek bude zrušeno v Klatovech - téměř 90. Je to dáno sdílením lůžek u některých oddělení a změnami, které souvisí s otevření nové nemocnice. Řádově desítky lůžek by měly být zrušeny v nemocnicích v Rokycanech, Stodu a Domažlicích.
„Úleva přijde, až to budu mít podepsané. Pokud by na té smlouvě bylo to, co bylo závěrem jednání, tak bychom byli spokojeni a v takovém stavu si dokážu provoz nemocnice představit. Je to výsledek docela tvrdých jednání,“ řekla ČTK ředitelka rokycanské nemocnice Hana Perková.
Náhlý obrat v postoji pojišťoven si Šimánek vysvětluje zejména společným postupem a deklarací Asociace českých a moravských nemocnic a Asociace krajských nemocnic, které navrhovaly nepodepisovat s pojišťovnami smlouvy požadující redukci celých nemocnic a oddělení. I přesto, že pro Plzeňský kraj dopadlo jednání dobře, je připraven podpořit solidárně jiné regiony. „Předpokládám, že k podobnému úspěchu dojde i v jiných krajích,“ dodal Šimánek.