Pro pacienty je výhodnější, když vybrané drahé léky nebude už hromadně nakupovat Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), ale sama nemocnice.
Rozhodnutí ministra zdravotnictví Davida Ratha, aby VZP od ledna dávala nemocnicím peníze na jejich nákup, podpořil ředitel Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Pavel Horák.
Stejný názor zastávají i další ředitelé. Proti změně systému je lobby výrobců. Svaz pacientů varuje, že nebudou léky pro všechny, kdo je potřebují. Podle Ratha VZP nemůže léky nakupovat a rozdávat nemocnicím, protože ktomu nemá zákonné oprávnění.
Horák řekl, že chápe obavy pacientů, kteří ještě pamatují situaci před řadou let, kdy centrální nákupy pojišťoven pomohly zajistit potřebné nákladné léky pro jejich léčbu. „Tyto doby jsou již ale dávno za námi,“ zdůraznil.
Podle ředitele hrozí nyní jiné nebezpečí - tlak výrobců léčiv vede ktomu, že stranou zájmu zůstávají skupiny nemocných s diagnózami, jež se léčí levnějšími přípravky.
Horákovi se nelíbí, že mediálně se zdůrazňují potřeby těch skupin nemocných, jejichž choroby se léčí velkým množstvím drahých léků.
Léky za zhruba 1,5 miliardy předávala VZP dosud do nemocnic přes vybrané soukromé lékárny, které vydělaly na půlprocentní obchodní přirážce.
Nemocniční lékárny tuto přirážku nemocnici účtovat nebudou, a tak budou mít peníze na více léků. Oslovení ředitelé se shodli, že přímý nákup je pro nemocnici výhodnější.
Právo
REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz
dr. Sklenar;dr. Tomanova, p. Jirotka
Tak nevím co si o autorovi článku myslet…Provokace, neznalost, záměr, mystifikace???
V době, kdy nemocniční lékárny účtují zdravotním pojišťovnám maximální ceny léčiv, tj. i s uplatněním maximální obchodní přirážky (cca 25%, tj. bez distibutora a výrobce),
- to je samozřejmě logické, neboť i nemocnice chce vydělávat - autor vyčítá VZP, že ve snaze uspořit, pořizuje drahé léky u lékáren, které jsou ochotny si účtovat JEN 0,5% přirážku…
Samozřejmě, že je pro nemocnici VÝHODNĚJŠÍ, když si léky přímo pořídí přes
nemocniční lékárnu a vyúčtuje VZP s 25% přirážkou, než když léky sežene
pojišťovna přes jinou lékárnu za levnější peníz (s 0,5%)… Co se týče efektu takového přístupu pro pacienta, lze jen velmi POCHYBOVAT
o nějaké výhodnosti.
Co lze však říci zcela jistě, že efekt pro systém zdravotního pojištění JE ZCELA OPAČNÝ. Ale to jsou zřejmě veškerá „úsporná“ opatření z dílny mi(ni)stra z ČLK…
p. Laník
Nerozumím výhodnosti roztříštěného nákupu. V čase, kdy kraje poznaly výhodnost kumulovaného nakupování přes jediné distribuční centrum přichází
„třetí cesta“ nechat nakupovat jednotlivé, vybrané, nemocnice nakupovat samostatně. Distribuční společnosti, které si již teď mlsají na svých distribučních kanálech, dostanou do vínku „ostřílené“ a jim známé protihráče, kteří budou nakupovat za maximální ceny bez informací o tom na kolik se dá stlačit cena toho kterého léku při hromadném nákupu skupinou profesionálních nákupčích dané sítě. Tato „osvědčená“ cesta dřevního kapitalismu je darem z nebes, ale ne pro pacienty, ne pro nákupčí nemocnic. Nicméně realita doufejme bude poplatná 21. století, tj. nákupčí se budou slučovat a vytvářet nákupní aliance, aby dokázali obstát. Nicméně vyvstává otázka jak plní svoji odbornou roli zástupci interního auditu jednotlivých nemocnic, jak jsou metodicky řízeni svojí nadřízenou složkou?
Asi moc ne.
Martin Sedláček
Po přečtení příspěvku kolektivu autorů jsem to konečně pochopil. Nemocniční lékárna nakoupí co nejlevněji léky a ty s přislušnou marží vyúčtuje pojišťovně, prodá svému vlastnímu zařírení, namastí si kapsu a všichni pak.pojedou třeba lyžovat. Do dnešního dne jsem žil v přesvědčení, že léky a jiné prostředky jsou
jsou zahrnuty v paušálech, které hradí pojišťovny. A pokud ústavní lékárna svému vlasnímu ústavu účtuje marži, tak je to úplná pitomost. I to se však děje, vždy a pouze jako důsledek zavedení jednotlivých nákladových středisek.