Nemocnice řeší přebytek dárců krve

12. 8. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
"Každý měsíc máme dostatečné množství dárců, mnozí přicházejí až od Kyjova, jiní ze Zlína a dalších oblastí," objasňovala zájem dárců krve primářka transfuzního oddělení nemocnice v Uherském Hradišti Jaroslava Maláčová...


Počet dárců krve v Uherském Hradišti se rok od roku zvyšuje. Tamní transfuzní stanice musí čím dál častěji dárce krve některých krevních skupin odmítat.

„Každý měsíc máme dostatečné množství dárců, mnozí přicházejí až od Kyjova, jiní ze Zlína a dalších oblastí,“objasňovala zájem dárců krve primářka transfuzního oddělení nemocnice v Uherském Hradišti Jaroslava Maláčová a doplnila, že ani více než stovka odběrů za den není žádnou výjimkou.

Ještě před několika lety, podle jejích slov, přitom v letních měsících darovalo krev poměrně malé množství lidí. Dnes je situace jiná. „Dárců je i v těchto měsících dostatečné množství,“řekla Maláčová.

Na zvýšený zájem o darování krve má podle jejích slov vliv snaha mladší generace mít přehled o svém zdravotním stavu, různé výhody zdravotních pojišťoven pro bezplatné dárce i nikoliv bezvýznamný odpočet z daní.

„Za odběr krevní plazmy není částka, již její dárce obdrží, příliš velká, ale když k nám člověk přijde desetkrát za rok, může si odepsat až dvacet tisíc korun z daní,“vysvětlil René Kamrla, lékař z místní transfuzní stanice.

Mezi krevní skupiny, u nichž jsou v hradišťské nemocnici evidovány největší přebytky krevních zásob, a které tam musí čas od času odmítat, jsou B+ a AB+.

„Snažíme se dárce těchto krevních skupin přesvědčit, aby chodili darovat spíše krevní plazmu, u které s využitím nemáme takové potíže,“poznamenal Kamrla.

„Plazma má expirační dobu dva roky a díky dostatečným skladovacím prostorám nemáme problémy s jejím skladováním. Nový mrazicí box nám umožňuje při teplotě nižší než třicet stupňů Celsia pod nulou skladovat několik tisíc terapeutických jednotek čerstvě zmražené plazmy,“upřesnil lékař.

Aby přebytky darované krve byly využity co nejlépe, snaží se je nemocnice v Uherském Hradišti prodat. „Prodáváme je, stejně jako ostatní okresní transfuzní stanice, zdravotnickým zařízením, která mají k dispozici krve méně, zejména velkým fakultním nemocnicím, například U svaté Anny v Brně, Na Homolku nebo nemocnici na Královských Vinohradech v Praze a řadě jiným,“vyjmenovala namátkou některé odběratele Maláčová.

„Situaci s krevními skupinami, které vykazují největší přebytky, tedy B+ a AB+, chceme řešit i tak, že jejich dárcům nabídneme, aby přišli dvakrát ročně a při takto sníženém počtu jejich odběrů jim zaručíme, že pokud přijdou, budou vždy odebráni,“uzavřel Kamrla.

Pavel Bohun,

Deníky Bohemia

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?