Praha - „Je vidět, že ty kraje jsou hodně neschopné,“ tvrdí Rath. Hejtmani a šéfové nemocnic to ale vidí jinak. „Stát nařizuje, jak zvyšovat mzdy, aniž by odpovídajícím způsobem navýšil i naše příjmy,“ upozorňuje ekonomický náměstek Krajské nemocnice v Liberci Pavel Zahradníček.
Kraje převzaly od státu notně zadlužené nemocnice k 1. lednu 2002. Na jejich oddlužení dostaly v letech 2003 a 2004 celkem 3,6 miliardy. Nepomohlo to - a experti opakovaně upozorňují, že jen nalít peníze do děravého a nefungujícího systému prostě nestačí. Podle NKÚ dlužily nemocnice na konci roku 2002 2,4 miliardy korun. Do konce roku 2004 se krajům podařilo jejich dluhy o pětinu snížit, ale loni v září se kyvadlo nesplacených závazků zase vrátilo na 2,3 miliardy.
Kraje zkoušely s dluhy zatočit a převáděly nemocnice na akciové společnosti. Například nemocnice Plzeňského kraje si jako akciovky vedou ekonomicky lépe. „Loni byly tři v zisku a pouze jedna nedodržela stanovený finanční plán,“ říká plzeňský radní Pavel Karpíšek. Rath byl ale ostře proti akciovkám. Varoval, že je to tunelování, a těsně před volbami prosadil ve sněmovně zákon o neziskových nemocnicích. „To byla jen předvolební vábnička,“ kritizuje Ratha mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka. „Je to protiústavní zákon, diktuje samosprávám, jak mají nakládat se svým majetkem,“ dodává Kupka a spolu s hejtmany počítá s tím, že tento zákon noví poslanci nebo ústavní soud zruší.
Regionální deníky