Mariánské Lázně - Nemocnice v Plané, která se kvůli dluhům a nedostatku lékařů potácí na pokraji krachu, nebude moci řešit své problémy spojením s dvanáct kilometrů vzdálenou nemocnicí v Mariánských Lázních. Podle mariánskolázeňské starostky Ellen Volavkové brání fúzi kromě jiného různí zřizovatelé.
„Zastupitelstvo města o něčem takovém, jako je spojení obou nemocnic, nejednalo,“ konstatovala starostka. Podle místostarosty Pavla Poce je navíc důležité zrekonstruovat nemocnici v Mariánských Lázních, která je na rozdíl od státního zařízení v Plané příspěvkovou organizací města.
„Musíme především hlídat rozvoj Mariánských Lázní. Za to jsme našim voličům odpovědní,“ dodal Poc, který však nevyloučil, že je městská nemocnice v případě potřeby schopna zajistit lékařskou péči i pro větší spádové území, než jaké dosud obhospodařuje.
Právě kvůli dalšímu rozvoji mariánskolázeňského zdravotního zařízení se někteří ze zastupitelů vydali do Krkonoš na návštěvu malých nemocnic, které stejně jako zařízení v Mariánských Lázních spravuje společnost Mediterra.
„Odnesli jsme si spoustu zajímavých poznatků. Nejprve však počkáme na vyhodnocení hospodaření naší nemocnice v prvním pololetí letošního roku,“
konstatovala starostka.
„V nemocnici se výrazně zvýšil počet výkonů, pojišťovna však platí paušálně podle stejného období minulého roku. Vloni jsme se potýkali s účetní ztrátou 7,5 milionu korun. Část však jde na vrub ústavu sociální péče. Proto jsme požádali o zvýšení státní dotace. Zbylá ztráta je způsobena nárůstem mezd. Ty však musíme udržet alespoň na současné výši nebo nám odborný personál odejde do Německa.“
Město v letošním roce dotuje provoz nemocnice pěti miliony korun, ústav sociální péče částkou o sto tisíc korun nižší.
JITKA DOLANSKÁ, Plzeňský deník, 18.6.2002