Výpovědi by neměly ohrozit péči o pacienty, uvedla Urbánková. Předseda lékařského odborového klubu nemocnice Petr Kus ČTK řekl, že úspory by nemocnici místo výpovědí přineslo spíše narovnání smluv s pojišťovnami.
„Situace nemocnice je dlouhodobě známá. Propouštění je jedním z kroků, jak stabilizovat situaci. Kroky projednáváme s odboráři. Zdravotní péče není v tuto chvíli omezená a nepředpokládáme, že by se tak mělo stát,“ řekl ČTK ředitel nemocnice Martin Pavlík. Doplnil, že nemocnice také intenzivně jedná s pojišťovnami o narovnání úhrad za péči a o kvalitním ohodnocení poskytovaných služeb.
Na hromadné propouštění upozornil Brněnský deník Rovnost. Podle Urbánkové už propouštění začalo v květnu. „Dali jsme 24 výpovědí pro nadbytečnost a dvě dohodou,“ uvedla Urbánková. „Musíme vše vyřešit tak, aby to nepocítili pacienti,“ dodala mluvčí.
Propuštěni by měli být lékaři, sestry, administrativní pracovníci a další zaměstnanci. „Hlavní důvod kroku je ekonomický a další příčinou jsou nepříznivé výkonnostní ukazatele,“ sdělila Urbánková.
Odboráři s výpověďmi nesouhlasí. „Propouštění se nám nelíbí. Bereme to na vědomí jako jedno z úsporných opatření, ale nemocnice by se měla vydat spíš cestou narovnání smluv s pojišťovnami. Dlouhé roky dostávala mnohem méně peněz než jiné fakultní nemocnice,“ upozornil předseda odborářů Kus s tím, že to je hlavním krokem ke zlepšení ekonomické situace nemocnice. Podle Kuse jsou už nyní lékaři vytížení. „Pokud nás bude ubývat, ukáže čas, zda jsme schopní zachovat současnou péči, nebo ji bude potřeba omezit. Každý z přednostů klinik se musí rozhodnout sám, zda může některého ze zaměstnanců postrádat,“ doplnil Kus.
Fakultní nemocnice u svaté Anny má dlouho ekonomické problémy. Za loňský rok byla nejvíce zadluženou státní nemocnicí v republice, když její dluh přesáhl miliardu korun. Situaci zařízení řešil i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).
Ke konci loňského roku měla nemocnice přes 3000 zaměstnanců. Z toho bylo přes 500 lékařů.