„Ušetřené peníze se využijí na nové investice, nové přístroje, nové vybavení pro pacienty, samozřejmě na lepší léčbu a možnost léčit větší počet pacientů. A velmi významným cílem těchto financí jsou určitě i zaměstnanci jak zdravotničtí, tak nezdravotničtí,“ řekl ministr.
Pražská Nemocnice Na Bulovce vypsala za 18 měsíců téměř 500 výběrových řízení a ušetřila na nákupu zdravotní techniky, léků, nábytku či softwaru 46 milionů korun, tedy 17 procent předpokládané ceny. Celková hodnota nákupu činila 265,9 milionu, vysoutěžená cena bez DPH byla 219,5 milionu korun, upřesnila ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská.
Fakultní nemocnice Plzeň vypsala za 18 měsíců výběrová řízení na 203 zakázek, původní cenu 3,58 miliardy korun snížila na 3,27 miliardy. V daném období nakoupila například léky za miliardu, což je proti původním cenám úspora téměř 106 milionů korun. Spotřebního zdravotnického materiálu bylo nakoupeno za 100,5 milionu, úspora činila 17,2 milionu, tedy 14,5 procenta, upřesnil ředitel Václav Šimánek.
Pražská Nemocnice Na Homolce od ledna 2014 do konce letošního září, tedy za 21 měsíců, vypsala 1483 zakázek v očekávané hodnotě 667,8 milionu, dosažená cena činila 553,6 milionu. Úspora činila 17 procent, upřesnil ředitel Ivan Oliva. Připomněl, že nemocnice rovněž významně šetří na provozních nákladech za účetní a ekonomické služby. Jejich převodem z dceřiné společnosti Holte s.r.o. na nemocnici ušetřila za devět měsíců letošního roku 20,7 milionu.
Počet více než 8000 veřejných zakázek, jež realizovaly přímo řízené nemocnice, ukazuje podle ministra na velmi intenzivní činnost resortu zdravotnictví v této oblasti. „Šetříme, až se z nás kouří,“ poznamenal a doplnil, že k úsporám přispívá i to, že ministerstvo nakupuje některé komodity centrálně.
Centrálním nákupem energií pro celý resort na rok 2016 na komoditní burze za 430 milionů korun se podle něho podařilo ušetřit oproti předpokládané ceně 100 milionů. Připravuje se centrální nákup mobilních telekomunikačních služeb a automobilů. Centrální nákup zdravotnického materiálu a léků se zatím neplánuje. Nemocnice řízené ministerstvem poskytují téměř 50 procent nemocniční péče, vazba na jednoho dodavatele by mohla být hrozbou při případném výpadku dodávek.
U řady nakupovaných komodit jde podle ministra už o několikáté opakování veřejné zakázky, a potenciál pro dosažení úspor je proto již velmi omezený. Významná část dodávek se provádí na základě rámcových smluv, které jsou uzavírány na tři až pět let. Každý rok se tak nově soutěží v průměru čtvrtina celkového objemu dodávek.