Kardiovaskulární simulátor je na Interní kardiologickcé klinice Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, která ho bude mít k dispozici pro další výcvik a odbornou erudici lékařů kardiologů. Kromě nich může zařízení sloužit i radiologům.
Kala uvedl, že dosud mladí lékaři žádný simulátor neměli a získávali zkušenosti přímo na sále u pacientů. Nyní mohou díky simulátoru za dohledu zkušenějších kolegů nacvičovat například intervenční zákroky na srdečních tepnách, ale také třeba katetrovou léčbu cévní mozkové příhody.
Přístroj má kolem 20 modulů s různým zaměřením. Podle Kaly na něm nyní cvičí asi dvacítka mladých lékařů, každý však na vybraných modulech. Na jednom z vybraných modulů by měl mladý lékař strávit asi šest hodin, přičemž jeden zákrok může trvat hodinu až dvě. "Díky nácviku na simulátoru se zvýší bezpečnost pro pacienta. Mladí kolegové se zákroky nebudou učit na pacientech, ale budou připravení ze simulátoru. Zhruba o polovinu se potom zkrátí čas výkonu na samotném pacientovi," uvedl Kala. Dodal, že zákrok u člověka se provádí pod rentgenovým zářením. "Když se zkrátí čas, sníží se i rentgenová zátěž pro pacienta a lékaře," řekl.
Klinika plánuje využití simulátoru nejen pro své lékaře a pro studenty, ale také pro zájemce odjinud z ČR i ze zahraničí. Časem by přístroj mohly využívat desítky lékařů a studentů.