Novinářům to řekl přednosta centra interních oborů Tomáš Klimovič. Příjem je určený hlavně pro pacienty s náhlými interními, kardiologickými a neurologickými obtížemi. Denně jich v liberecké nemocnici vyšetří až 50.
„K třídění pacientů budeme používat takzvaný triážový systém. U pacienta stanovíme diagnózu a dle naléhavosti stavu ho ošetříme. Vše se díky koncentraci péče na jedno místo zrychlí v řádech desítek minut,“ uvedl Klimovič. K rychlejšímu vyšetření pomůže také nová technika, přímo na příjmu jsou například laboratorní analyzátory k vyšetření krve. „Základní výsledky máme do několika minut,“ uvedla staniční sestra Alena Gürtlerová. Dosud byla krev posílána do laboratoří a na výsledek lékaři čekali i přes půl hodiny.
Moderní pracoviště vzniklo v přízemí budovy B, kde měla příjem interna. „Staré prostory byly stísněné s malým komfortem pro pacienty i personál,“ uvedl Klimovič. Výhodou pro pacienty je i vytvoření recepce. Když dříve někdo přišel, tak seděl v čekárně a nevěděl, kdy přijde na řadu. „Byl jakoby od nás odříznut. Teď má kontakt s proškolenou sestřičkou, která je na recepci. Udělá základní triáž, a pokud se jí pacient nezdá, tak si ho sama vyšetří a poradí se s lékařem,“ řekla Gürtlerová.
Příjem pacientů s interními diagnózami usnadní práci také záchranné službě. „Například u pacienta s dušností nebude muset rozlišovat, zda jde o srdeční slabost nebo zápal plic, ale nemocného přiveze na jedno příjmové místo v nemocnici,“ uvedl přednosta kardiocentra Rostislav Polášek. Jeho slova potvrzuje i lékařský náměstek krajské záchranné služby Jan Lejsek. „Pro nás to je změna k lepšímu. Nemusíme pacienty distribuovat na jednotlivá oddělení nebo ambulance a tolik se zaobírat diagnostikou příčiny toho zdravotního stavu. I pro pacienta to bude zrychlení péče,“ uvedl.
Na urgentním centru bude v každé službě zastoupený internista, kardiolog a mladší lékař. „Neurologové budou docházet na příjem na konzilia,“ uvedl vedoucí lékař centrálního příjmu Zdeněk Krejzar. Lékaře doplní čtyřčlenný tým zdravotnických záchranářů a zdravotních sester. Centrální interní příjem má šest lůžek vybavených přístroji na monitorování vitálních funkcí, EKG, defibrilátory, infuzními pumpami s dávkovači nebo moderními lůžky pro pacienty. Kromě toho jsou zde i čtyři křesla pro pacienty s lehčími diagnózami.
Liberecká nemocnice, která je největším zdravotnickým zařízením v kraji, vytvoření centrálního interního příjmu zvažovala už od roku 2010. Je mezikrokem k jednotnému příjmovému centru pro celou nemocnici. Takzvané emergency chce mít krajská nemocnice do pěti let. Nemocnice má momentálně ještě jedno centrum pro vícero oborů, a to pro úrazy a chirurgii.