Nemocnice v Rychnově a Náchodě se budou postupně slučovat

11. 12. 2012 7:35
přidejte názor
Autor: Redakce
Oblastní nemocnice v Náchodě a Rychnově nad Kněžnou se příští rok začnou slučovat. Záměr fúze obou zdravotnických zařízení dnes projednali krajští zastupitelé. ČTK o tom informoval mluvčí hejtmanství Imrich Dioszegi.


„Rychnovská nemocnice se dlouhodobě potýká s ekonomickými problémy a spojením se silnějším partnerem může získat lepší vyjednávací pozici vůči pojišťovnám. Náchodská nemocnice zase bude mít naopak během plánované rekonstrukce, která se uskuteční za plného provozu, potíže s udržením výkonnosti a bude potřebovat zázemí pro přesun péče,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

Podle kraje je slučování nemocnic naplánované na celý rok 2013. Zpracování postupných kroků a podrobných podkladů či jednání se zdravotními pojišťovnami v této věci mají skončit do konce března příštího roku. Obě nemocnice již nyní mají jednotné řízení a pomáhají si i personálně.

Kraj opakovaně deklaroval, že počítá se zachováním obou nemocnic. „Rychnovská nemocnice má podle naší koncepce poskytovat minimálně zdravotní péči v základních oborech: v interně, chirurgii, gynekologii a porodnictví, v dětských oborech a ARO,“ řekl ředitel Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Martin Scháněl.

Oblastní nemocnice v Rychnově nad Kněžnou nabízí pacientům téměř tři stovky lůžek. Kraj plánuje modernizaci a zateplení nemocničních budov v Rychnově za řádově desítky milionů korun. V plánu je například výměna oken a zateplení budov chirurgie a ortopedie.

Náchodská nemocnice má 650 lůžek, příští rok na jaře by měla začít přestavba celého areálu za zhruba miliardu korun. Dodavatele stavby chce kraj znát do konce ledna, vlastní stavební práce jsou naplánované na 27 měsíců. Opozice označila rekonstrukci za megalomanský projekt.

Hradecký kraj řídí fungování nemocnic prostřednictví Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, který tvoří nemocnice v Trutnově, Jičíně, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové nad Labem, které mají statut akciových společností. Celkem mají krajské nemocnice na 2000 lůžek a pracuje v nich přibližně 2500 zaměstnanců.

1)
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
2)
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?