O budoucnosti spojené nemocnice v Semilech hovoří její ředitel Petr Krtička.
V blízké budoucnosti patrně dojde k fúzi semilské a sousední jilemnické nemocnice. Které ze současných lékařských oborů zůstanou v Semilech?
Obě nemocnice si zachovají nynější strukturu lékařské péče. Ke změnám však dojde v rámci této struktury, když duplicitní se jeví obory chirurgie a interna. Jinak se vzájemně doplňujeme. Společně jsme schopni vytvořit nemocnici obhospodařující oblast od Špindlerova Mlýna po Tanvald, která vytvoří nemocnici okresního typu.
Nepochybně se ale nevyhnete redukci současného počtu lůžek. Dojde v souvislosti s připravovanou fúzí k poklesu personálu?
Personalistika v přípravné fázi budoucího sloučení nyní probíhá způsobem, že neobsazujeme přirozeně uvolňovaná pracovní místa. Zdravotnického personálu mají nyní obě nemocnice tolik, kolik bude potřebovat společný podnik. První etapa připravované fúze se bude týkat nezdravotnických profesí, kde počítáme s poklesem současného počtu servisních pracovníků.
Zařadí kompetentní instituce spojenou nemocnici spravovanou městy a nikoli Libereckým krajem do oficiální sítě zdravotnických zařízení?
Možnost, že bychom se nedostali do zmiňované sítě, si nemůžeme připustit. Počítáme s výběrovými řízeními v nichž předpokládáme, že uspějeme. Po spojení s Jilemnicí budeme velmi solidní nemocnicí se spádovou oblastí podle medicínských oborů pro 70 až 80 tisíc lidí.
Výhodou je skutečnost, že obě nemocnice sídlí v nedávno kompletně rekonstruovaných areálech, které v nejbližších letech nevyžadují žádné větší investice.
Obliba semilské nemocnice je založena i na její výhodné poloze uprostřed zeleně při břehu řeky Jizery. Kredit mezi pacienty si získala také komfortním a přitom domácky příjemným prostředím. V letech 1992-1997 prošla nemocnice rozsáhlou rekonstrukcí a výstavbou, která ji proměnila do současné podoby.
Vladislav Prouza, Právo