Post starostky to stálo Věru Blažkovou (ANO), kterou kvůli tomu zastupitelé minulý týden odvolali.
„Žádné další výpovědi už ale nepřibyly a dva lékaři si výpovědní lhůtu prodloužili. Navíc vypomohou lékaři z Liberce a Jablonce nad Nisou,“ dodala Mlejnková. Pomoc libereckých lékařů dnes ČTK potvrdila i mluvčí Krajské nemocnice Liberec Barbora Silná. „Jezdí tam sloužit naši chirurgové a pokud bude třeba i internisté, není to ale na základě nějaké oficiální dohody o spolupráci nemocnic, záleží jen na samotných lékařích,“ vysvětlila Silná. Lékaři do Semil jezdí vypomáhat ve svém volném čase.
Nemocnice Semily je jedním ze čtyř zdravotnických zařízení na Semilsku. Má 130 lůžek, z toho osm je intenzivních a 67 akutních. V 90. letech byla rekonstruována za 400 milionů korun. Nemocnice je však dlouhodobě podfinancovaná a na investice by potřebovala nejméně 64 milionů korun. Problémem jsou také ztrátové technické provozy, zejména prádelna, stravovací provoz a energetické hospodářství.
Kvůli nedostatku lékařů jednala nemocnice a město s Jabloncem a tamní nemocnicí o strategickém partnerství, nakonec ale z dohody sešlo. „Původně jsme počítali s tím, že bude třeba vypomoci jedním nebo dvěma lékaři na oddělení, ukázalo se ale že situace je horší a potřeba je podstatně vyšší,“ řekl již dříve ČTK ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček. Nemocnice tak není podle něj schopna tolik lékařů na výpomoc poslat, ohrozila by péči v Jablonci.
Pomoc semilské nemocnici nabízela i Masarykova městská nemocnice Jilemnice. Tuto spolupráci preferuje i Liberecký kraj. Ani jilemnická nemocnice však není schopna se svými zhruba 55 lékaři pokrýt personální potřeby semilské nemocnice. „Nasazení lékařů je jen jedním ze způsobů pomoci, možností je pomoci garancí nebo přesunutím péče,“ řekl ČTK ředitel jilemnické nemocnice Jiří Kalenský. Podle Mlejnkové se bude o budoucnosti semilské nemocnice dál jednat. „Jasno by mělo být do konce dubna,“ dodala.