Spojí totiž sterilní prostředí plnohodnotně vybaveného operačního sálu a kompletní angiolinky pro léčbu srdečně-cévních nemocí. Informovala o tom mluvčí nemocnice Radka Baková.
Stavba sálu potrvá osm měsíců. „Předpokládané rozpočtové náklady činí 100 milionů korun, přičemž stavební práce a zabudovaná technologie vyjdou na polovinu a druhá polovina připadne na zdravotnickou techniku,“ uvedla Baková, podle které jde o jednu z největších investičních akcí Agelu v posledních letech. Podobný sál má podle mluvčí pouze pražský IKEM a brněnská nemocnice U svaté Anny.
Primář a vedoucí lékař třineckého Kardiocentra Marian Branny uvedl, že nový hybridní operační sál bude mít velký přínos pro pacienty i pro lékaře. „Poskytuje jim široké možnosti léčby, nesrovnatelně větší komfort a zejména vysokou podporu spolupráce odborníků napříč medicínskými obory,“ uvedl primář.
Operace na hybridním sále je podle Brannyho z medicínského pohledu nejlepším řešením, protože u komplikovaného případu mohou kardiochirurgové a kardiologové současně dělat několik zákroků najednou. V novém sále by mohli zvládnout až 250 nejnáročnějších operačních výkonů ročně.
Pacientů s onemocněním srdce a cév výrazně přibývá. Souvisí to se stárnutím populace, ale i s rozvojem diagnostických zobrazovacích metod. Nemoci se daří včas odhalit především u mladších lidí, kteří na ně dříve náhle umírali.
„I přes pokročilou léčbu jsou ovšem kardiovaskulární onemocnění hlavní příčinou úmrtnosti na celém světě. Je to zabiják populace - každý rok mají na svědomí zhruba 4,5 milionu Evropanů,“ dodal Branny.