Finanční situací okresních a některých fakultních nemocnic se bude na příštím zasedání zabývat Špidlův kabinet
Finanční krizí okresních a fakultních nemocnic bude řešit vláda. Zdravotnická zařízení neplatí dodavatelům léků, jejich dluhy narůstají. Kraje, pod které mají okresní nemocnice přejít, žádají, aby je stát nejprve očistil.
„Kabinet o tom bude na některém z příštích zasedání diskutovat,“ uvedla ministryně zdravotnictví Marie Součková. Její úřad není zřizovatelem okresních zařízení, a nemůže proto podle ní dluhy převzít. „Budu hledat cesty, které by problémy řešily. Rozhodně ale není možné sanovat dluhy těch nemocnic, které hospodařily neodpovědně,“ říká Součková.
Ministr financí Bohuslav Sobotka zatím s plošným oddlužením rovněž nepočítá.
Stát už potíže nemocnic řešil na vrub daňových poplatníků několikrát. V roce 1999, kdy resort řídil Ivan David, daroval třicítce nemocnic kolem 700 miliónů korun, aby jim pomohl z finančních potíží. Nemocnice peníze od státu použily na likvidaci starých dluhů, většinou však jen snížily růst závazků po lhůtě splatnosti.
Později se zase například státní třicetimiliónová půjčka břeclavské nemocnici změnila na nevratnou finanční výpomoc. Nemocnici v Chebu dal stát patnáct miliónů, když dlužila za teplo a hrozilo, že bude odpojena. Třebíčské zase Ministerstvo financí odpustilo téměř dvě stě miliónů, které měla vrátit státu, protože nečerpala správně investiční dotaci. Její vedení tvrdilo, že jinak by skončila.
Na zvyšující se dluhy okresních zdravotnických zařízení upozorňoval už loni Nejvyšší kontrolní úřad. „Hospodaří trvale se ztrátou a zadlužení stále roste,“ varovali kontroloři. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky dosáhly závazky všech nemocnic v Česku k letošnímu 30. červnu devíti miliard korun, z toho je pět miliard po lhůtě splatnosti.
„Jde o patovou situaci. Oddlužování je principiálně špatné. Ti, kteří nehospodařili správně, by si pomohli. A pro ty, kteří si vedli dobře, je to demotivující. Ale chápu kraje, že nechtějí dluhy, které nepadají na jejich hlavu,“ říká poslanec ODS Milan Cabrnoch.
Podle ministra financí Bohuslava Sobotky mají kraje převzít nemocnice i s dluhy.
hn: Oddlužíte okresní nemocnice?
Zákon o převodu těchto zařízení na kraje se speciálním režimem pro dluhy nezabývá. Zákonodárce předpokládal, že se převedou včetně závazků a pohledávek.
hn: Jiný zákon - o rozpočtových pravidlech - zase říká, že za závazky příspěvkových organizací, což jsou i nemocnice, ručí stát…
Podle mě legislativě odpovídá, pokud se dotyčný obrátí na stát prostřednictvím organizace, která závazek vytvořila a nesplnila.
hn: Takže stát dluhy neočistí?
Ne. Řada okresních nemocnic v potížích není. Například nemocnice ve Vyškově hospodaří s přebytkem. Myslím, že jde o schopnosti manažerů a o to, jak okresní úřad plnil svou funkci. Je zřejmé, že někde ji zcela zanedbal. (ika)
Ministr vnitra Stanislav Gross tvrdí, že při kontrole nemocnic měli zasáhnout jiní.
hn: Podle ministra financí některé okresní úřady - spadají do vaší kompetence - dost nehlídaly hospodaření nemocnic. Proč jste nezasáhl?
Ministr vnitra navrhuje vládě jmenování a odvolávání přednostů, to je jeho kompetence. Pokud okresní úřad nepřijme opatření, aby se nemocnice dostala z problémů, je na Ministerstvu zdravotnictví, aby mě informovalo, že zřizovatel neplní svou funkci. Já pak můžu navrhnout odvolání přednosty.
hn: Ministryně zdravotnictví chce, abyste kvůli problémům nemocnice v Plané stáhl tachovského přednostu…
Názor mých odborných útvarů jsem zatím nedostal. Pokud by šlo o špičkového přednostu, který má problém v jedné oblasti, je otázka, jestli ho odvolat. V tomto případě však předpokládám, že vládě návrh na odvolání předložím.
Ivana Kněžínková, Hospodářské noviny, 10.10.2002