PRAHA -
V asociaci je 35 firem a dodávají do nemocnic zhruba 80 procent zdravotnického materiálu. Jejich výpadek by tedy nemocnice jen těžko nahradily.
„Požádali jsme o setkání ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou, abychom upozornili, že nemocnice nedluží jen za léky, ale také za zdravotnický materiál,“ řekla výkonná ředitelka CzechMed Jana Bakešová.
Zastavení dodávek je podle ní krajní možností, firmy si uvědomují, že tento krok by těžce poškodil pacienty. Zatím k němu nepřistoupí, chtějí vyjednávat.
„Výše pohledávek členů CzechMed k 31. březnu za fakultními a krajskými nemocnicemi převyšovala 500 milionů korun. Z toho činí zhruba 400 milionů pohledávky za krajskými nemocnicemi a 170 milionů za fakultními nemocnicemi,“ upřesnila Bakešová.
Podotkla, že doba splatnosti faktur se u nemocnic velmi liší. Například u fakultních nemocnic se průměrná reálná splatnost pohybuje od 33 až do 755 dní, tedy více než dva roky. U krajských nemocnic je situace různá v každém kraji, i tam ale jsou značné rozdíly v platbách za zdravotnické prostředky.
„Žádáme odpovědné instituce, zejména vládu, konkrétně ministerstvo zdravotnictví, aby se začaly zabývat i pohledávkami této skupiny dodavatelů,“ dodala Bakešová.
Nemocnice již měly problém s dodávkami léků, v minulých letech některé firmy zastavily dodávky nejzadluženějším nemocnicím nebo jim medikamenty poskytly jen za platbu v hotovosti.
ČTK