"Když jsem nastupoval, tak jsem si říkal, co tady budu dělat, když je tady málo věřících lidí. Překvapilo mě, že je tu spousta lidí, kteří o sobě tvrdí, že jsou nevěřící, ale postupně, když se s nimi člověk baví, tak odkrývají to, že v něco věří. Nemyslí si, že všechno je náhoda," řekl Kolouch.
Nejčastěji dochází za pacienty z oddělení onkologie nebo léčebny dlouhodobě nemocných, kde jde i o dlouhodobé provázení. "Jsou to ale také třeba lidé, kteří mají před těžkým úrazem nebo operací a potřebují lidskou podporu. Někdy jde o motivaci, útěchu, někdy dojde i na duchovní rozhovory," dodal.
Podle ředitele nemocnice Jana Kvačka je důležité, aby lidé, kteří mají komplikované onemocnění, byli v dobré psychické kondici a pracovali na uzdravení. "Procento lidí s vyznáním, kteří se identifikují jako věřící, je malé. Ale o služby kaplanů má zájem i velké množství lidí, kteří se věřící necítí, protože jim to psychicky pomáhá, je to uklidňující," řekl.
Také podle biskupského vikáře Jana Balíka, který kapli Božího milosrdenství posvětil, nemocní potřebují zdravotní i duchovní péči. "Zdravotní péče nabrala takovou kvalitu, že se trochu zapomíná na člověka a jeho duši," dodal.
Kaple je otevřena od 06:00 do 18:00, lidé tam mohou přijít a sami posedět. V pátek a v neděli je tam mše. Vybavena byla díky sponzorskému daru Pražského arcibiskupství. "Dveře jsou uzpůsobené tomu, aby tam byl klid a ticho," uvedl Kolouch.
Podle něj tam může mířit i zdravotnických personál, jehož práce je velmi stresující, když někdo chce být sám nebo se soustředit před nějakým výkonem. "Většinou, když chtějí hovořit s námi, tak si nás odchytnou na oddělení. Mám tam soukromé prostory, kde jim mohu naslouchat," doplnil. V nemocnici slouží čtyři kaplani, dva muži a dvě ženy. Kromě kněžích také evangelická farářka a římskokatolická kaplanka.