Pro cizince si centrum za léčení dětí účtuje 1,8 milionu korun, peníze chlapcovi rodiče zřejmě získají především od dárců.
Rodiče dítěte se pro léčbu v Praze rozhodli, protože v Británii nebyla tato metoda k dispozici a v centrech ve Francii, Německu, Švýcarsku nebo Švédsku prý narazili na administrativní problémy. Protonová léčba podle některých lékařů šetří zdravé tkáně kolem nádoru, a je tak šetrnější k pacientům.
Ashya v protonovém centru absolvuje konzultace s ošetřujícím lékařem a anesteziologem. Pak bude na dvě hodiny uspán mimo jiné proto, aby pro něj mohli na míru připravit speciální masku používanou při ozařování a formu, v níž bude malý pacient během procedur fixován. Na základě výsledků vyšetření budou vytvořeny ozařovací plány. Léčebné ozařování podpoří chemoterapie.
Britský chlapec byl v pondělí po příletu ze Španělska hospitalizován ve Fakultní nemocnici Motol, kde financování jeho léčby zatím nebylo vyřešeno. Do jihoevropské země Ashyu jeho rodiče odvezli na konci srpna z britské nemocnice bez vědomí lékařů. Chtěli tam prý prodat rekreační nemovitost, aby získali peníze na léčbu. Britské úřady na ně ale vydaly zatykač kvůli zanedbání péče, a než ho stáhly, strávili manželé Kingovi několik dní ve vazbě.
Protonové centrum má v Česku aktuálně smlouvu jen s Vojenskou zdravotní pojišťovnou, její obsah obě strany tají. Do centra posílají pacienty i jiné pojišťovny, které úhradu za léčbu vyjednávají individuálně. Centrum v roce 2006 získalo smlouvu o smlouvě budoucí, podle níž měla Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) po dobu 15 let platit miliardu korun ročně za léčení 1650 lidí. Smlouvu uzavřenou nuceným správcem VZP později zdravotní pojišťovna zpochybnila a rozhodčí soud ji začátkem července označil za neplatnou. Spor nyní posoudí Obvodní soud pro Prahu 6.