PRAHA - po jednání s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou.
„Zisk by z toho měly tamní pojišťovny, protože péče v ČR je plně srovnatelná s péčí v jejich zemích, ale zaplatily by za ni několikanásobně méně. Profitovali by i zahraniční pacienti, protože by u nás neplatili poplatky související s léčbou,“ dodal. Součková uvedla, že zatím není nic rozhodnuto.
„Vše se dohodne začátkem dubna na mezinárodní konferenci ministrů zdravotnictví, která bude v Česku. Až dohody budou, pak se překlopí na zdravotní pojišťovny. Proto zatím není jasné, jak se tato péče cizinců u nás a našich pacientů v zahraničí bude přesně realizovat,“ řekla.
Na dotaz, zda budou tzv. čekací listiny našich pacientů na operaci v zahraničí, pokud není poskytnuta v České republice, Součková uvedla, že se to týká pouze některých výkonů.
„Jsou státy, které navrhují, aby se jejich pacienti mohli v cizině léčit po šesti, dvanácti, nebo i dvaceti čtyřech měsících od okamžiku, kdy jim péče nebude poskytnuta doma. U nás se to týká například pacientů s kloubními náhradami. Pokud by doma čekali na operaci jeden rok, mohli by být operováni v zemi Unie a pojišťovna by tuto operaci zaplatila. Jak to ale přesně bude, ještě není rovněž rozhodnuto,“ uvedla Součková.
Právo